Raziskovalka dr. Maja Breznik poudarja, da so z liberalizacijo storitev in z ustanovitvijo Svetovne trgovinske organizacije v začetku 90. let prejšnjega stoletja začela podjetja odpuščati nekatere delavce, kot so varnostniki in čistilke. Nadomeščajo jih z najemanjem ponudnikov teh storitev, v podjetjih pa v rednih delovnih razmerjih ostajajo le delavci (menedžerji, raziskovalci, marektingarji...), ki so razvili specifična znanja in jih ni mogoče nadomestiti z drugimi. "Vse druge dejavnosti podjetja prepuščajo podizvajalskim podjetjem, v teh strategijah pa je cilj popolnoma jasen: varčevanje pri stroških dela, kar se pozna tudi pri delovnih pogojih delavcev," opozarja Breznikova.

Na omenjeni okrogli mizi so predstavili razmere v Sintalu, največjem podjetju za varovanje pri nas, ter v Kobilarni Lipica in njeni gospodarski družbi Lipica Turizem, d. o. o., ki sta pred dobrim letom svoje čistilke in sobarice prenesli na čistilni servis Aktiva Čiščenje. Da bi s tem - kot že številna podjetja pred njimi - zmanjšali stroške dela, je pojasnil dvojni lipiški direktor Tomi Rumpf.

Odkup dopusta za drobiž?

Koprski aktivist Mile Zukić je zbranim na okrogli mizi takole pripovedoval: "Ko sem slišal za razne kršitve v podjetju Sintal - v njem je delalo kar nekaj mojih sorodnikov in dobrih prijateljev - sem pozval aktivistično srenjo, da se angažira. Kmalu so aktivisti vzpostavili spletni blog Razkrinkan Sintal. Ta blog je postal javni forum vseh delavcev Sintala, ki se jim dogajajo različne zadeve."

Mile Zukić, njegova sorodnica Violeta Zukić, ki je bila v Sintalu administrativna delavka, ter antropologinja, raziskovalka in aktivistka Eva Brajkovič so med najhujšimi kršitvami, ki naj bi se dogajale v Sintalu, navedli domnevno kršenje pravice do osemurnega delavnika, šikaniranje delavcev, neizplačevanje prevoza na delo in malice za nadurno delo, neizplačevanje nadur v skladu z zakonom, podaljševanje pogodb za določen čas v nedogled, izplačilo malice v obliki bonov, delo varnostnikov na študentsko napotnico, manipulacije z dopustom, ki naj bi ga delavci morali porabiti do 15. decembra v tekočem letu, in ker to zaradi pomanjkanja delovne sile velikokrat ni mogoče, naj bi delodajalec delavca prisilil v odkup dopusta za drobiž, za 3,13 evra na uro. Poleg tega naj bi nekateri Sintalovi delavci dobili regres za letni dopust plačan le, če so zanj pisno zaprosili.

"Sram nas je, če gost pride v neurejeno sobo"

O težavah lipiških čistilk in sobaric smo v Dnevniku že poročali, na omenjeni okrogli mizi pa so takole opisale svoj položaj: "Ves čas moramo biti dosegljive po zasebnem mobilnem telefonu, če nas pokličejo na delo, ne glede na to, koliko je ura. Potne stroške in nadure nam klestijo, delati moramo, četudi smo na bolniški. Urnik se spreminja iz dneva v dan, nikoli ne vemo, kdaj in kako dolgo bomo v službi. Za nadurno delo ne povedo vnaprej, ko prideš na delo, te obvestijo, da moraš delovni čas podaljšati. Ko v Lipici opravimo delo, nas prisilijo, da gremo čistit še zunaj Lipice." Hotel Maestoso ima 68 sob. Delavke pravijo, da jih je, ko so bile pod Lipico, v njem delalo pet ali šest, zdaj le ena ali ena delavka in pol. In nadaljujejo: "V kobilarni sta prej delali dve čistilki, zdaj je ena sama. Prej smo imele normo v sedmih urah počistiti 12 sob, po novem bi jih morale tudi 60. Aktiva je obljubljala dodatne delavce, a jih ni nikjer. Sram nas je, če se gost pritoži, ko pride v neurejeno sobo, a direktorju Rumpfu je očitno tako prav. Prej nas je preganjal, odkar smo pod Aktivo, nas pusti pri miru. V hotelu je obup, samo še gobe manjkajo. Nihče od nas ni vedel, da je bila pogodba med Lipico in Aktivo o našem prenosu podpisana za pet let. Obljubljali so nam, da bomo pod Aktivo le eno leto. Tega ne zmoremo več. V zelo kratkem času smo vse zbolele. Naj nam da Lipica odpoved in se bomo same odločile, ali bomo delale za Aktivo ali ne. Zdaj nas izkoriščata obe podjetji."

Sintal toži Zukićeve

V Sintalu so zavrnili vse obtožbe, ki so bile na okrogli mizi Mirovnega inštituta izrečene na njihov račun. "Že šest mesecev se soočamo s sistematično diskreditacijo s strani Damirja Zukića, ki je bil vodja skupine varnostnikov v podjetju Sintal Obala, d. o. o., njegove žene Violete Zukić, ki je delala na obračunu delovnih nalogov v istem podjetju, ter njunega sorodnika Mileta Zukića, ki ni bil nikoli zaposlen v Sintalu. Domnevamo, da je motiv za njihovo ravnanje maščevanje, potem ko je vodstvo družbe Sintal Obala z Damirjem Zukićem prekinilo delovno razmerje, ker je bil zaloten pri kraji blaga, ki bi ga moral varovati," na kritike odgovarja vodstvo Sintala.

Dodali so, da so zaradi neresničnih izjav, ki da jih v zvezi z njihovim podjetjem širijo Zukićevi, vložili odškodninsko tožbo ter kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja izsiljevanja in kaznivega dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. "Na osnovi video posnetkov je vodstvo podjetja Sintal Obala ugotovilo, da sta zakonca Zukić iz podjetja nepooblaščeno odtujila večje količine poslovne dokumentacije. Facebook je zaradi očitnih kršitev in posegov v pravice koncerna Sintal odstranil celotni spletni profil s spornimi vsebinami, Google pa čaka še na pravnomočno sodno odločbo," so nam povedali v Sintalu. Poudarili so, da so imeli v zadnjih dveh letih osem inšpekcijskih pregledov, tudi v zvezi s sklepanjem pogodb o zaposlitvi, izplačilom regresa, nočnim delom, plačami, dopustom in delovnim časom. V tem času so plačali le eno denarno kazen. Glede dopustov so nam potrdili, da je "težnja vodstva podjetja, da se zaradi lažjega načrtovanja dela čim večji del dopusta v skladu z zakonom o delovnih razmerjih in kolektivno pogodbo izkoristi v tekočem letu". Navedb, da naj bi neporabljeni dopust od delavcev odkupovali za drobiž, nam niso niti potrdili niti zanikali.

O tem, kdo ima prav - Zukićevi ali vodstvo Sintala - bo presodilo sodišče. So pa podobne obtožbe na račun izkoriščanja delavcev v tem podjetju v preteklosti že bile, vendar jih ni izrekla družina Zukić. O njih smo poročali tudi v Dnevniku. "Delala sem že marsikje, a tako kot v Sintalu ni nikjer. Zaposleni so 'brezpravna raja', ki se jih ožema kot pomaranče.

Ne krši pa se samo delovna zakonodaja, ampak tudi vse moralne in etične norme," je kolegu Igorju Dernovšku februarja 2010 med drugim povedala Tanja Brence, ki je bila 14 let varnostnica v Sintalu. Z imenom in priimkom se je takrat izpostavil tudi Branislav Milanović, ki je opravljal službo varnostnika receptorja in je povedal, da takšnega izkoriščanja ni videl še nikjer: "Sintal manipulira z delovnimi urami, tako da v plačo vključuje tudi regres, ne plačuje pa nočnega dela niti praznikov. Dveh dni počitka nisem imel še nikoli, malico, na katero že sicer ne moremo, pa plačujejo v bonih..."