Kakor piše v poročilu, do katerega se je dokopal BBC, zdravnikom mesečno izplačujejo določeno vsoto denarja, pacientke pa večinoma sterilizirajo brez njihove vednosti (torej tudi brez soglasja!). Uzbekistanske oblasti so navedbe že ostro zanikale.

Novinarka BBC-ja, Natalia Anteleva, ki je zgodbo razkrila, ima sicer prepoved vstopa v Uzbekistan, a ji je uspelo izprašati nekaj žensk in zdravnikov, ki so pobegnili v Kazahstan, z drugimi pričami pa je komunicirala prek telefona in spletne pošte.

V nekaterih primerih so bile pacientke same tiste, ki so prosile za sterilizacijo in se torej zanjo prostovoljno odločile, v ostalih primerih pa so bile vanjo (nevede) prisiljene. V Uzbekistanu, tako poročilo BBC-ja, sterilizacijo na ženskah najpogosteje opravijo, ko te prvič rodijo.

Antelava zatrjuje, da je število steriliziranih žensk v državi doseglo več deset tisoč, zdravniki pa so ji priznali, da od oblasti prejemajo določene "mesečne kvote", ki jih morajo izpolniti, kar pomeni, da dobijo mesečno naročilo za število žensk, ki naj bi jih operirali.

Uzbekistan se je sicer že v preteklosti znašel pod plazom kritik zaradi številnih kršitev osnovnih človekovih pravic, oblasti pa so se, da bi prišle do zastavljenega cilja, posluževale tako zakonitih kot nezakonitih sredstev. Tako jim niso tuja niti mučenja, verski pregoni in pa politične aretacije. Po trditvah nekaterih pa prisilno sterilizacijo v Uzbekistanu prakticirajo že vse od začetka 90-ih let prejšnjega stoletja.