"Ne želimo na kakršenkoli način kršiti resolucije 1244 Varnostnega sveta (ZN) in v nevarnost spraviti Srbov, ki živijo južno od reke Ibar," je odločitev pojasnil Bogdanović. Kot je poudaril, je za organizacijo lokalnih volitev na Kosovu pristojen Unmik.

Neizvedba volitev na Kosovu ne bi pomenila zatona srbskih institucij na območju, je še dejal Bogdanović. Srbske institucije so na območju obstajale tudi med letoma 1999 in 2008, ko se lokalne volitve prav tako niso izvajale in so bile morda celo močnejše od tistih, ki so bile oblikovane po izvedenih volitvah, je poudaril.

Izvedba lokalnih volitev na Kosovu Srbiji ne bi koristila, ker bi prispevala k razdeljenosti Srbov in ker nihče nima pravice kršiti resolucije 1244, je zatrdil Bogdanović. Po njegovih besedah Srbija pričakuje, da se bodo pogajanja o statusu Kosova odvijala na podlagi resolucije VS ZN, zato je ključno, da jo spoštuje tudi sama.

Če bo na Kosovu vendarle prišlo do srbskih lokalnih volitev, bo morebitno priznanje njihovih izidov v pristojnosti nove srbske vlade, je zatrdil Bogdanović. Poudaril je, da osebno meni, da bi bilo priznanje in upoštevanje rezultatov zelo slaba poteza. "Zato pozivam k vzdržanju od izvedbe lokalnih volitev na severu Kosova, saj obstajajo različni načini, da lokalna samouprava na Kosovu deluje še naprej," je dejal.

Srbske oblasti so parlamentarne volitve v Srbiji in lokalne volitve v večini srbskih občin za 6. maj sicer razpisale v sredini marca. Lokalne volitve je Beograd razpisal tudi za območje Kosova. Priština je to označila za nesprejemljivo, kritični so bili tudi v EU.

Kakih 70.000 kosovskih Srbov je nato pred dnevi podpisalo peticijo za izvedbo lokalnih volitev na severu Kosova in jo predalo predsednici srbskega parlamenta Slavici Đukić-Dejanović.