Bondarenkova žena Olga je po navedbah ameriške tiskovne agencije AP povedala, da ji je soprog davi telefoniral in ji povedal, da so ga izpustili. Tudi Bondarenko, ki je Sanikovu leta 2010 pomagal pri predsedniški kampanji proti Lukašenku, sta bila zaprta po protestih proti Lukašenku decembra 2010. Bondarenko je bil obsojen na dveletno zaporno kazen.

Sanikov se je po prihodu na prostost že zahvalil vsem, ki so ga podpirali. "Bila je več kot podpora, to me je rešilo," je Sanikov dejal v telefonskem pogovoru za francosko tiskovno agencijo AFP kmalu po izpustitvi iz zapora v Vitebsku.

Režim beloruskega predsednika Lukašenka je zaradi organizacije protestov po njegovi ponovni izvolitvi lani zaprl več predstavnikov opozicije. V minulih mesecih je tudi omejil gibanje pripadnikov opozicije.

Zunanji ministri EU so zaradi ravnanja beloruskega režima z opozicijo in civilno družbo marca zaostrili sankcije proti Minsku. Na obstoječi kazenski seznam 231 oseb in treh entitet so dodali 12 oseb ter 29 pravnih oseb.

Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), namestnik irskega premiera Eamon Gilmore, je danes pozdravil izpustitev Sanikova, hkrati pa je pozval Lukašenka k izpustitvi vseh ostalih političnih nasprotnikov.

Po podatkih beloruske opozicije je v zaporu še vedno 10 opozicijskih aktivistov, vključno z nekdanjim predsedniškim kandidatom Nikolajem Statkevičem.