Na Ukomu so še pojasnili, da je vladna strokovna pogajalska skupina, zato da v vmesnem času ne bi izgubljali dragocenega časa za pogajanja, danes predlagala nadaljevanje pogajanj o plačah in drugih prejemkih v javnem sektorju, vendar o nadaljevanju pogajanj ni bilo potrebnega soglasja.

Sindikati so danes sicer opozorili, da vlada poskuša z zmedo glede prihodnjih pogajanj prevaliti krivdo na sindikate, ki bodo stavkali.

Nezadovoljni z vlado so tudi v sindikalnih centralah. Protestirajo, ker "vlada ne kaže interesa za pogajanja" s sindikati o zakonu o uravnoteženju javnih financ.

Kot v izjavi za javnost navaja sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Milan Utroša, so sindikalne centrale zahtevale takojšen sklic seje Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), na kateri bi obravnavali ta zakon in poskušali najti kompromisne rešitve, a je predsednik ESS Jože Smole v dogovoru z vlado sejo sklical šele za naslednji petek. "To kaže, da so javne izjave vladnih predstavnikov o pripravljenosti za pogajanja o tem zakonu le zavajanje javnosti. Sicer pa, kdor seje veter, žanje vihar," je zapisal Utroša.

Generalni sekretar konfederacije sindikatov Pergam Jakob Počivavšek pa je v imenu vseh sindikalnih central socialnim partnerjem zapisal, da zahtevajo, da se predlog zakona za uravnoteženje javnih financ na seji ESS obravnava nemudoma, to je najkasneje v ponedeljek ali torek v naslednjem tednu.

Dodal je, da sindikati pričakujejo, da bo predlog zakona, ki je bil posredovan v državni zbor, nemudoma posredovan tudi članom ESS, obenem pa predlagajo, da naj bo seja ESS, na kateri bodo razpravljali o zakonu, odprta za javnost.

Na Ukomu so za STA potrdili, da bo besedilo zakona za uravnoteženje javnih financ, ki ga je v četrtek sprejela vlada, javno predvidoma v ponedeljek.