Ministri lahko sicer po sklepu vlade v svojih kabinetih zaposlijo šest javnih uslužbencev, ki so vezani na njihov mandat, v času Pahorjeve vlade pa se je ta omejitev nanašala na štiri zaposlitve.

Medtem ko so kabinetne zaposlitve Radovana Žerjava in Janeza Šušteršiča glede na obseg dela, ki ga zahtevajo krizne razmere, lahko tudi razumljive, toliko več vprašanj odpira kadrovanje ministrice Novakove. Urad namreč po javno dostopnih podatkih zaposluje zgolj 16 ljudi, po predlogu rebalansa proračuna za leto 2012 pa mu pripada 10,2 milijona evrov. Na drugi strani finančno in gospodarsko ministrstvo zaposlujeta 4773 (skupaj s carinskim in davčnim uradom) oziroma 462 uslužbencev, v letošnjem letu pa bosta razpolagala z 2,8 milijarde evrov oziroma 327,3 milijona evrov.

Kot so nam sporočili iz urada, je Novakova za čas svojega mandata zaposlila vodjo kabineta Ireno Vadnjal, strokovnega sodelavca Bernarda Memona, sodelavko za stike z javnostmi Ano Ovsenik, administrativno-tehnično koordinatorko Katjo Burja in voznika oskrbnika Petra Cantaruttija. Njen predhodnik in prvi minister urada dr. Boštjan Žekš - funkcijo ministra brez listnice na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu je leta 2006 uzakonila Janševa vlada - je imel v svojem kabinetu sprva zaposlene tri sodelavce, katerih zaposlitev je bila vezana na njegovo zaupanje, proti koncu mandata pa se je to število zmanjšalo za enega zaposlenega. Na uradu so nam pojasnili, da ministrica možnosti, "da v kabinetu zaposli šest ljudi, ni v celoti izkoristila, saj jih je zaposlila zgolj pet". "Pri tem velja omeniti, da je ministrica osebje iskala znotraj javne uprave. Pri dveh uslužbencih je šlo zgolj za prerazporeditev znotraj državne uprave, zato dodatnega stroška ni. Pri treh novih zaposlitvah pa je šlo za zapolnitev mest, ki so se izpraznila," so nam krizno kadrovanje obrazložili na uradu. Dodajmo, da je Vadnjalova, ki je na zadnjih državnozborskih volitvah kandidirala na listi NSi, prišla s postojnskega davčnega urada, Memon, ki je bil v preteklosti koordinator NSi za Štajersko in Prekmurje, pa z generalnega carinskega urada.

Ker dr. Žekš osebnega voznika ni imel, nas je med drugim zanimalo, zakaj si je ministrica ravno v kriznih časih zaželela takšne zaposlitve. Na to mesto je sicer zaposlila člana NSi oziroma sina dolgoletne članice te stranke Ljudmile Cantarutti, ki je na zadnjih lokalnih volitvah kandidirala v drugi volilni enoti. "Nekdanji minister je za potrebe službenih prevozov najemal storitve, ki jih nudi oddelek za avtomobilske prevoze na generalnem sekretariatu vlade ter zunanjo službo. Zdaj bo urad za potrebe prevoza ministrice uporabljal vozilo, ki je bilo predano znotraj razpoložljivih vozil voznega parka generalnega sekretariata vlade," pojasnjujejo na uradu. Da bo taka zaposlitev racionalna, bodo vozniku oskrbniku dodelili še dodatne obveznosti: poleg prevozov predstavnikov urada v Sloveniji in tujini bo tudi vzdrževal vozila, vodil potrebne evidence, opravljal kurirske naloge, sodeloval v glavni pisarni in pri logistiki ter skrbel za vzdrževanje prostorov urada. Spomnimo, da je Žurnal 24 v začetku aprila poročal, da je bila Novakova v mesecu in pol na enajstih poteh v tujini, medtem ko je zunanji minister Karl Erjavec do takrat potoval "le" sedemkrat.