Podobno je danes dogodke že razlagal predsednik nadzornega sveta RTV Lenart Šetinc, ki je prepričan, da za takšno razrešitev članov sploh ne obstaja pravna podlaga.

Več o tem si lahko preberete tukaj.

Sporočilo, pod katerega se je podpisala Tamara Vonta kot članica poslanske skupine prej omenjene stranke, omenja, da je to prvo v nizu dejanj, ki naj bi še sledila ob političnem prevzemu javne radiotelevizije. Domnevno nekorektni odločitvi Državnega zbora se po mnenju poslanske skupine pridružuje še vlada z "nerazumnim sklepom o prepovedi sklepanja avtorskih pogodb brez izjem.“

Zanimivo je, da je pod sporočilom podpisana članica poslanske skupine tudi članica odbora DZ, ki je sporno razrešitev predlagal. Vprašanje je torej, kdo takšno razrešitev sploh zahteva?

Nadzorni svet ostro proti sklepom odbora DZ

Nadzorni svet opozarja, da je skladno z veljavno zakonodajo dolžnost ustanovitelja zagotoviti institucionalno avtonomijo in uredniško neodvisnost RTV Slovenija ter primerno financiranje za izvajanje javne službe. Dogajanje, ki smo mu priča v zadnjih tednih, pa pomeni poseg v institucionalno avtonomijo RTV Slovenija, poudarjajo nadzorniki.

Nadzorni svet se je tako odzval na sklepe odbora DZ za izobraževanje, znanost, kulturo, šport in mladino. Ta je predlagal, da se javnemu zavodu prepove prodajo delnic Eutelsat, s katerimi RTVS financira predvsem svoj tehnološki in tehnični razvoj. Po mnenju nadzornega sveta ta sklep nima zakonske podlage in pomeni grob poseg v institucionalno avtonomijo javnega zavoda.

Še hujši poseg pa po njihovih navedbah predstavlja drugi sklep omenjenega odbora, ki predlaga predčasno razrešitev članov nadzornega sveta. Kot opozarjajo v nadzornem svetu, za to ni temelja ne v zakonodaji ne v statutu RTVS. "Predstavlja pa neprimeren in nedovoljen pritisk na člane nadzornega sveta," je v izjavi po današnji izredni seji nadzornega sveta zapisal predsednik nadzornega sveta Lenart Šetinc.

Prav tako ima po njegovem mnenju neselektiven poseg v sklepanje avtorskih pogodb z zunanjimi ustvarjalci že neposredne negativne posledice za programe RTV Slovenija.

Nadzorni svet opozarja še, da DZ ni pristojen za sprejem poročila nadzornega sveta, ki je avtonomen organ, zato je sklep odbora, ki je poročilo zavrnil kot nepopolnega in zavajajočega, brezpredmeten.

Ob tem tudi poudarjajo, da je finančno stanje RTVS kljub težavam, s katerimi se je javni zavod v lanskem letu soočil, stabilno.