Kot ugotavlja ATVP, so Slovenska odškodninska družba (Sod), Kapitalska družba (Kad), Luka Koper, Zavarovalnica Triglav, KBM Fineko in Aerodrom Ljubljana skupaj imetnice 9.738.976 delnic oziroma 27,474-odstotnega deleža Krke. S tem presegajo 25-odstotni prevzemni prag in bi morale objaviti ponudbo za prevzem ali delnice Krke odtujiti pod ta prag.

Največja delničarja Krke sta Sod s 14,99-odstotnim lastniškim deležem in Kad z 9,86-odstotnim deležem. Delež Luke Koper v Krki je 1,22-odstoten, Zavarovalnice Triglav 1,39-odstoten, KBM Fineko 0,01-odstoten in Aerodroma Ljubljana 0,004-odstoten.

Omenjeni državni lastniki Krke imajo tako zamrznjene glasovalne pravice v Krki, dokler eden izmed njih in za račun vseh ali pa več izmed njih v imenu in za račun vseh ne dajo prevzemne ponudbe ali dokler delnic Krke ne odtujijo, tako da prevzemnega praga ne bodo več dosegale skupaj, ena ali pa več izmed njih.

Zakon o prevzemih prevzemni prag določa pri 25 odstotkih. ATVP je pred časom že predlagala zvišanje tega praga. Po mnenju agencije namreč prevzemni prag v višini 25 odstotkov predstavlja eno izmed ovir za investicije institucionalnih vlagateljev. Obveznost podati prevzemno ponudbo že pri 25 odstotkih ima namreč za posledico, da večji vlagatelji, ki bi si zaradi velikosti svojega vložka želeli imeti vpliv vsaj na določene poslovne odločitve, takšnega cilja brez prevzemne ponudbe, ki se mora nanašati na vse delnice, ne morejo doseči.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je predlogu ATVP sledilo in pripravilo novelo zakona, s katero bi se prevzemni prag zvišal na eno tretjino glasovalnih pravic v ciljni družbi. Po mnenju ministrstva dvig prevzemnega praga na eno tretjino deleža glasovalnih pravic predstavlja konvergenco in primerljivost višine prevzemnega praga s pragovi drugih držav članic EU ter uskladitev praga s kvalificiranimi deleži obveščanja o pridobitvah vrednostnih papirjev.

Vlada sicer o predlogu novele še ni odločala.