"Tak rebalans, ki sedaj predvideva ne varčevanje ampak razslojevanje in uničevanje tega, kar imamo v tej državi, pri nas ne bo dobil podpore," je Janković dejal pred poslanci, ki na današnji izredni seji DZ obravnavajo predlog za za začetek postopka za spremembo ustave z vnosom zlatega fiskalnega pravila, po katerem bodo morali biti proračuni izravnani oz. v presežku.

Po njegovih besedah bi morali rebalans zavrniti, sindikate pa pozvati, naj mesec dni počakajo s stavko, medtem pa bi DZ sprejel popravljeni rebalans. "Stavka je slaba za celotno državo," je opozoril.

"Ta rebalans ni tisto, kar jaz mislim, da je prav za razvoj naše države," je dejal Janković. Varčevanju sicer ne nasprotuje, je pa proti uničevanju socialne solidarne države.

In medtem ko se o javnem sektorju govori kot o nečem, kar je nebodigatreba, se je Janković vprašal, kaj se bo zgodilo, ko bomo potrebovali dobro varstvo, izobraževanje, medicinsko oskrbo, gasilce ali policiste. "Ali bomo takrat rekli: veste, mi smo glasovali za 13-odstotno znižanje plače, ampak vi dajte še vedno delati, kot je treba," je vprašal.

Zakaj na tako boleč način?

Spomnil je še na načrtovano zmanjšanje proračunskega primanjkljaja na tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP) že letos, čeprav bi morali to storiti šele do konca leta 2013, ter vprašal, zakaj moramo to storiti na tako boleč način. "In tisti, ki razlaga, da je predpogoj za razvoj države in gospodarstva, da najprej uredimo to varčevanje, to sekanje, to uničevanje, potem sem pripravljen trditi, da kaj dosti ni delal v gospodarstvu," je bil kritičen.

V Pozitivni Sloveniji ne nasprotujejo začetku postopka za spremembo ustave, vendar pa zlato fiskalno pravilo po Jankovićevih besedah ne pomeni izhoda Slovenije iz krize. Pomeni namreč le signal mednarodnim trgom, da mislimo resno z našo strategijo, razvojem in varčevanjem, ter da nas lahko spremljajo in preverjajo, je dejal. Sam sicer verjame v zlato fiskalno pravilo le ob pogoju štiriletnega razvojnega programa Slovenije in usklajenega rebalansa.