Na naše vprašanje, zakaj se je prijavil za generalnega konzula v Trstu in ali je to zanj (sploh) izziv, nam je Dimitrij Rupel odgovoril, da bi morali "postaviti vprašanje predsedniku republike Danilu Türku, kako lahko utemelji prepoved opravljanja poklica veleposlaniku, ki je vrh vsega deset let in pol vodil slovensko diplomacijo". Kot je znano, namreč predsednik republike leta 2008 ni želel podpisati ukaza o postavitvi Dimitrija Rupla za veleposlanika na Dunaju. Eden od razlogov za takšno Türkovo odločitev je bila takratna zakonodaja, saj je ta določala, da lahko postane veleposlanik le profesionalni diplomat z ustreznim številom let dela na (diplomatskem) uradniškem mestu. Tega pogoja pa Dimitrij Rupel ni izpolnjeval. Je pa Türk tedaj jasno povedal, da to ni edini razlog za nepodpis Ruplovega imenovanja oziroma da je še pomembnejši razlog pomanjkanje zaupanja vanj. Tako je na vprašanje, ali bi imenoval Rupla, če bi se zakon spremenil in torej njegova kandidatura za veleposlanika z zakonskega vidika ne bi bila sporna, Türk jasno odgovoril, da ne, "ker gre za globlje in dodatne razloge zaupanja". Ob tem je predsednik republike posebej izpostavil, da mu Rupel glede kandidatur za veleposlanike ni posredoval celovitih in verodostojnih informacij, pa napovedano tožbo zaradi nepostavitve na veleposlaniško mesto...

Po v prejšnjem mandatu spremenjenem zakonu o zunanjih zadevah lahko desetino diplomatsko-konzularnih predstavništev vodijo osebe, ki ne izhajajo iz diplomatskih vrst, torej Dimitrij Rupel izpolnjuje zakonske pogoje za veleposlanika. A je očitno prepričan, da se Türkovo zaupanje vanj ni okrepilo in da ga predsednik republike tudi zdaj na veleposlaniško mesto ne bi postavil. Pot na mesto generalnega konzula pa mu je odprta, saj tega postavi vlada in torej Türkov podpis ni potreben.

Mesto vodje diplomatsko-konzularnega predstavništva v Trstu se bo spraznilo s 1. julijem; s tem datumom je namreč vlada konec marca razrešila sedanjo generalno konzulko Vlasto Valenčič Pelikan. Kot razlog pa navedla delovne potrebe in učinkovitejše izvajanje aktivnosti na ministrstvu. Nobena skrivnost pa ni, da je Valenčič-Pelikanova sedanjo največjo vladno stranko SDS že nekaj časa vznemirjala. Tako je nekdanji poslanec Miro Petek takratnega premierja Boruta Pahorja januarja lani v odprtem pismu pozval, naj Valenčič-Pelikanovo zamenja, saj da ima ta nesprejemljiv odnos do politične stranke slovenske manjšine v Italiji, Slovenske skupnosti. A so nekateri na zunanjem ministrstvu prepričani, da je glavni razlog za predčasno razrešitev Valenčič-Pelikanove prav Ruplova želja po ponovnem odhodu v tujino. Tako naj bi po naših informacijah Valenčič-Pelikanovi ponujali pomembna diplomatska mesta v tujini, če bi se umaknila z mesta generalne konzulke v Trstu. Ker ta v to ni privolila, pa so ugotovili "delovne potrebe" na ministrstvu.