Če je poraščenost obraza nekoč veljala za simbol možatosti, danes ta povezava ni več tako živa. Prvi zgodovinski vir, ki prikazuje brkatega moškega, izvira iz leta 300 pred našim štetjem, gre pa za stensko sliko skitskega konjenika. Nasploh so bili brki skozi zgodovino zaščitni znak vojakov in vojskovodij, njihova dolžina in bujnost pa se je povezovala z vojaškim činom in starostjo. Brade so si puščali zgolj družbeno najvišje uvrščeni moški. Lepo urejeni brki in brada pa sta kazali tudi, da ima moški dovolj prostega časa, da si ju lahko skrbno neguje.

Od časa brkatih moških se je spremenilo marsikaj. Danes so brki v pravilu prihranjeni predvsem za diktatorje in hipsterje. Moški boj z dlakami pa se ni končal pri obrazu. S pojavom metroseksualnosti leta 1994 si je vedno več moških pričelo briti tudi druge poraščene predele telesa. Zdi se, da je mnogim poraščenost postala že skoraj tabu.

Tudi moški imajo lahko PMS

Če je marginalizacija moške poraščenosti očitna ob vsakem sprehodu po ulici ali obiskom plaže, pa je bolj šokantno odkritje škotskega znanstvenika Geralda Lincolna iz Oddelka za vede o človeški reprodukciji edinburškega Zdravstvenega raziskovalnega sveta. Lincoln je pri moških opazil obdobja, ko so občutljivi in nagnjeni k pogostim spremembam razpoloženja, pritožujejo pa se tudi zaradi bolečin v trebuhu. Pojav, ki ga je Lincoln prvič zaznal pri ovnih pasme Soay, ki jim jeseni testosteron močno upade, je poimenoval "Irritable male sindrome" (IMS) oziroma sindrom razdražljivih moških.

Sociologi in antropologi trdijo, da IMS omogoča rekonstrukcijo moškega telesa. Tolmačijo ga kot svojevrsten zdrs iz tradicionalno sprejetih moških vlog obnašanja, v tem obdobju pa naj bi pravzaprav šlo za ponovno vzpostavitev patriarhalne moške identitete in ne za njeno odpravljanje. IMS se najpogosteje pojavlja pri moških, ki so postali očetje in jim zato pade raven testosterona. Lincoln pri tem opozarja, da so za padec testosterona lahko odgovorni tudi drugi dejavniki, kot so biološka ura oziroma spoznanje, da so dnevi brezskrbnega nočnega življenja in obiskovanja športnih prireditev s prijatelji mimo. Poleg ljudi so IMS zaznali tudi pri drugih sesalcih, od ovnov in slonov, vse do hrčkov.

Če niste metroseksualci je gospodarska kriza lahko priložnost

Duh časa se je spremenil, z njim pa so se spremenile tudi šege. Moški se depilirajo, v kopalnicah preživijo cele ure, že dolgo pa so svoji izbranki iz izkušen sposobni svetovati kateri kozmetični saloni so vredni obiska. Sodobni moški je čustven, osredotočen na svoj videz in precej bolj povezan z vedenjskimi vzorci, ki so tradicionalno veljali za ženske. Kdor pa se v opisanem ne prepozna, naj ne obupa. Avstralski sociolog Bernard Salt je namreč povedal, da bi svetovna gospodarska kriza lahko obrnila trend in v ospredje zopet postavila možate kosmatince.

"Teorija nam pravi, da ko gredo stvari na slabše, ženske kot prve prične skrbeti za gotovost, zaščito in preskrbo hrane, tako da se bo njihov okus od androgenih, gladkih, mehkužnih tipov obrnil proti mišičastim, primarnim, poraščenim moškim,“ pravi Salt.