''Klic je drag, ne da se ga prekiniti, stane veliko''

Opozorilo o krajah prek neodgovorjenih klicev na mobilni številkah ste morda na e-pošto prejeli že pred časom. Tokrat gre za enak postopek, le številka, ki vam klic pusti, je druga. In kako naj bi delovalo?

Na mobilni telefon prejmete neodgovorjen klic. Pogosto je klic izveden tako, da vam telefon sploh ne zvoni, ali pa se povezava prekine v trenutku, ko se oglasite. Če hočete izvedeti, kdo vas je klical, morate poklicati nazaj. To pa vas drago stane, kot navaja prejeta e-pošta, lahko tudi po več tisoč evrov. Problem naj bi nastal tudi, ker uporabnik klica naj ne bi mogel prekiniti, saj naj bi telefon zamrznil.

Številke naj bi imele predpone tujih držav, od +39, +390, +391, + 392, +393, +394, vmes naj bi bila tudi številka +393193260045, trenutno pa naj bi to bila številka iz Avstrije +43810104282.

Za informacije o tem, ali je podobna prevara sploh mogoča, smo povprašali različne ponudnike mobilnih storitev. Odgovorili so nam s Telekoma, del katerega je Mobitel. Kot so razložili, gre za klice, strokovno imenovane Wangiri. ''Gre za poskus spodbujanja uporabnikov, da pokličejo na določeno številko v tujini, s čimer ustvarijo mednarodni promet ali pa klicatelji slišijo določeno oglasno sporočilo.''

Stane vas, a nikakor ne 2000 evrov

Potrdili so navedbe e-pošte, da celotna prevara poteka prek sistema, ki samodejno generira kratke klice, na katere klicani po navadi ne utegne odgovoriti. ''Če pokliče nazaj, se po zvonjenju sliši avtomatski odzivnik s pozivom, naj odtipka osebno geslo za vstop v nekakšno klepetalno ali drugo družbeno omrežje, predvaja se reklamno sporočilo ali pa je v slušalki tišina.''

Kar ne drži, so velike vsote denarje, ki naj bi ga posameznik izgubil. ''Klic se obračunava kot običajen klic po tarifi za mednarodni promet, navedbe o astronomskih stroških, ki krožijo v javnosti, ne držijo,'' so za Dnevnik.si povedali na Telekomu. Tudi navedbe o tem, da klica ne morete prekiniti, ne držijo. ''Tehnično ni možno, da naročnik tovrstnega klica ne bi mogel prekiniti,'' so zapisali in dodali, da uporabniki praviloma že po nekaj sekundah ugotovijo, da so klicali nekaj neobičajnega, in prekinejo klic.

Uporabniki že dobro seznanjeni

S Telekoma so nam še povedali, da v zvezi s trenutno številko in potegavščino še niso prejeli pritožb, verjetno pa je to zato, ker so po njihovih izkušnjah uporabniki z omenjenimi poizkusi že dokaj dobro seznanjeni, vseeno pa svetujejo ''da odgovarjajo le na neodgovorjene mednarodne klice s poznanih številk.''

Na policiji so za Dnevnik.si povedali, da ''policija od občanov prejema tovrstna obvestila in prijave in je tudi sama že večkrat opozorila javnost na različne izvršitvene oblike goljufij, katerim je skupno, da prejemnik z elektronsko pošto, SMS sporočilom, preko telefaksa… prejme obvestilo o loterijskem dobitku ali prošnjo za sodelovanje pri finančnih transakcijah". Seveda močno odsvetujejo sodelovanje v takih potegavščinah, kot tudi posredovanje osebnih in drugih podatkov.

Če vas bo kdo resnično potreboval, vas bo sam poklical

Če se vam vseeno zgodi, da vas prevarajo, policija svetuje, da se najprej obrnete za dodatna pojasnila na svojega operaterja, če pa sumite, da ste bili z dejanjem, ki ima znake kaznivega dejanja, oškodovani, pa obvestite policijo. ''Policija mora sicer v vsakem konkretnem primeru preveriti vse okoliščine in potrditi vse elemente, ki so potrebni za obstoj uradno pregonljivega kaznivega dejanja. Šele takrat je moč potrditi, da gre za kaznivo dejanje npr. goljufije. V primeru potrditve razlogov za sum kaznivega dejanja bo policija v nadaljevanju zbrala ustrezna obvestila in izvedla druge ukrepe ter z vsemi zbranimi ugotovitvami seznanila pristojno državno tožilstvo.''

Naš nasvet ostaja enak njihovemu. Če ne veste, kdo kliče, ne kličite nazaj. Kdorkoli vas bo nujno potreboval, vas bo poklical še enkrat in počakal, da dvignete slušalko.