Banka Koper je namreč na okrajnem sodišču v Lenartu uspela s predlogom za izvršbo zaradi izterjave zneska v višini okrog 435.000 evrov. Iz dokumenta, s katerim razpolagamo, je razvidno, da se bo pod rubežem znašlo celotno poslančevo premoženje in tudi slabih 5700 evrov bruto visoka mesečna plača, ki jo prejema v državnem zboru, pa tudi zastavljeno premoženje njegovih podjetij Interles in Vogrin Inženiring. Vse kaže, da je Vogrin pred Banko Koper in rubežniki številnih drugih upnikov rešil družinsko hišo s posestvom v Lenartu v Slovenskih goricah, del finančnih težav pa mu bo očitno moral pokriti celo proračun.

Za 40 odstotkov enega od bančnih posojil, ki ga skuša Banka Koper sedaj izterjati, je namreč v okviru jamstvene sheme jamčila država. Gre za znesek v vrednosti 136.000 evrov. Posojilo bi res v celoti zapadlo šele letos jeseni, a Interles svojih obveznosti ni poravnal, tako da ga je banka januarja letos odpoklicala. Samo iz tega naslova Vogrin in njegova podjetja dolgujejo že 373.776 evrov. Tem zapadlim obveznostim je treba prišteti še posojilo, ki ga je dobil Vogrin Inženiring, natanko 61.000 evrov.

V zavarovanje posojil so sicer zastavljene dve nepremičnini manjše vrednosti in proizvodna linija za izdelavo oken, vse v lasti Vogrin Inženiringa. Toda če izkupiček od prodaje stroja ne bo zadoščal za poplačilo obveznosti do banke, lahko ta zarubi tudi poslovne prostore Interlesa v Kraigherjevi ulici v Lenartu v Slovenskih goricah. Njihova skupna vrednost po podatkih Gursa znaša okoli 150.000 evrov, vendar je vprašanje, koliko bi lahko zanje dejansko iztržili, če bi jih sploh lahko prodali. Ker so računi podjetij blokirani že več mesecev, bo morala banka zelo verjetno poseči tudi po poslančevem premoženju.

Tako ima dovoljenje sodišča, da rubi dve tretjini njegove poslanske plače, ki je januarja znašala 5673 evrov bruto (vključen poračun za december). Vogrinu mora ostati najmanj znesek v višini minimalne plače, zmanjšane za davke in obvezne prispevke pa tudi morebitne druge izdatke (preživnina). "Ogroženi" so tudi njegovi deleži v omenjenih dveh obubožanih podjetjih, ki jih bodo v skrajnem primeru prodajali na dražbi.

Na dražbi pa se po dostopnih informacijah ne bo znašla okrog 150 kvadratnih metrov velika stanovanjska hiša s pripadajočimi zemljišči na obrobju Lenarta v Slovenskih goricah. Vogrin namreč natanko leto dni ni več polovični lastnik teh nepremičnin. Iz zemljiške knjige je razvidno, da je v drugi polovici leta 2009 na soprogo Veroniko Vogrin z darilno pogodbo med zakoncema prenesel četrtino hiše. To se je zgodilo le malo po tistem, ko je Interles pri Banki Koper najel posojilo po efektivni obrestni meri v višini 6,2 odstotka. Preostala četrtina hiše je bila medtem lani, prav tako prek darilne pogodbe, prepisana na njegovega sina Davida Vogrina. Po Dnevniku dostopnih informacijah je slednji od očeta dobil skupno osem parcel. Pri vsem tem opozorimo, da je Ivan Vogrin na deležih soproge in sina vpisal pravico prepovedi odtujitve.

Za komentar same izvršbe in prepisa premoženja na družinske člane nam poslanca včeraj ni uspelo priklicati.

Preberite še Vogrinovo pismo Gregorju Virantu.