Vlada je namreč danes sprejela predlog rebalansa letošnjega proračuna, a še ni znano, kdaj ga bo državni zbor obravnaval. Kot je na današnji seji kolegija pojasnil predsednik DZ Gregor Virant, morajo namreč počakati, da ga vlada vloži v parlamentarno proceduro.

To naj bi vlada sicer storila v petek, kar pomeni, da bi bil prvi možni datum za proračunsko sejo sobota, 21. april.

Spreminjanje ustave

Bo pa prihodnji teden, predvidoma v sredo, najverjetneje izredna seja, na kateri bodo poslanci odločili, ali se bo začel postopek spreminjanja ustave. Gre za predlagane spremembe, s katerimi bi v ustavo vnesli fiskalno pravilo. Ustavna komisija je sicer že sklenila, da se postopek za spremembo ustave začne, na torkovi seji pa naj bi sprejela stališče o osnutku ustavnega zakona. Dan pozneje naj bi tako o začetku postopka spreminjanja najvišjega pravnega akta odločal državni zbor.

Kolegij predsednika DZ je sicer danes določil dnevni red aprilskega zasedanja, ki se bo začelo 16. aprila. Na njem bodo poslanci opravili prvo branje zakona o digitalni radiodifuziji ter med drugim odločali o noveli zakona o gospodarskih družbah, noveli zakona o davčnem postopku, noveli zakona o plačilnih storitvah in sistemih.

Predstavniki poslanskih skupin so danes tudi sklenili, da se nekaj zakonskih besedil obravnava po skrajšanem postopku. Med njimi je novela zakona o poslancih, ki predvideva omejitve pri prejemanju nadomestila po prenehanju poslanskega mandata, DZ pa naj bi o njej odločal na majski seji. Še prej se bodo sicer predvidoma 11. aprila o njeni vsebini uskladili predstavniki poslanskih skupin.