Predsednik DZ Virant je v izjavi za medije po sestanku dejal, da so se na sestanku pogovarjali o romski problematiki, s katero so ga seznanili predstavniki sveta romskih skupnosti in še nekaterih civilno družbenih organizacij. Ob tem je izpostavil, da je med Romi vse več akademsko izobraženih ljudi, ki lahko "vlečejo voz naprej".

Na sestanku so predstavniki Romov Viranta seznanili s tem, da obstaja interes, da se pregleda zakon o romski skupnosti iz leta 2007. Virant jim je pri tem svetoval, naj najprej počakajo na formiranje komisije za zaščito romske skupnosti pri vladi, da se bo vedelo, kdo bo njihov sogovornik. Ob tem pa povedal, da bo to verjetno minister za izobraževanje Žiga Turk.

Virantu se, kot je dejal, zdi pomembno, da se bodo vse romske civilno družbene organizacije čutile ustrezno zastopane v Svetu romske skupnosti, ki je sogovornik državi, vladi, pa tudi parlamentu pri sprejemanju zakonov, podzakonskih predpisov in drugih ukrepov.

Virantu predstavili različne teme

Predsednica omenjenega sveta Janja Rošer je povedala, da so predsedniku DZ predstavili veliko različnih tem - od izobraževanja, zaposlovanja in bivanjskih razmer, do težav, s katerimi se Romi soočajo zaradi nove socialne zakonodaje.

"Veseli smo, da smo ob tej priložnosti, svetovnem dnevu Romov, tudi predsednika DZ seznanili z našimi temami, da dobi predstavo o naši tematiki in da potem skupaj začrtamo cilje, ki vodijo k izboljšanju položaja Romov v Sloveniji," je dejala.

Predsedniku Foruma romskih svetnikov Darku Rudašu se zdi zelo pomembno, da je predsednik DZ spoznal vso pestrost romske skupnosti in da je takoj pristal na pobudo večine, da je treba zakon o romski skupnosti revidirati in ga ustrezno pripraviti.

"Prav je, da se o Svetu govori"

"Prav je, da se o Svetu romske skupnosti govori, a mislim, da je potrebno, da se določene stvari, še preden se izrečejo, pretehtajo in preštudirajo," je prepričan predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc. Meni, da bo predsednik DZ imel polsuh za romsko skupnosti in da se ne bodo srečali samo ob dnevu Romov, ampak da bodo pogovori tekli tudi "takrat, kadar se bo obravnavala konkretna tematika s konkretnimi sklepi".

Predsednik Zveze romske skupnosti Umbrella-Dežnik Haris Tahirović je predsedniku DZ danes omenil tudi problem izbrisanih Romov, ki da jih je 300. Ti se danes ukvarjajo z urejanjem dokumentacije, ki jim je bila odvzeta, je opozoril.

Aljoša Rudaš iz Romskega akademskega kluba pa ocenjuje, da je bil današnji sprejem lepa gesta predsednika DZ. Ob tem je izrazil upanje, da bo novonastala vlada začela odpirati romske teme ter da ne bo ostajala samo pri spisih in zakonih, ampak da jih bo začela izvajati v praksi.