Pri ZPS so kupili 12 vzorcev probiotičnih prehranskih dopolnil, in sicer 5 vzorcev za odrasle, 4 vzorce, namenjene odraslim in otrokom, in 3 vzorce, namenjene samo otrokom. Preverili so, kako kakovostni so ti izdelki, ki so naprodaj po razmeroma kar visokih cenah, test pa je financiralo Ministrstvo za zdravje. Potrošnike zanima tudi, ali so tovrstni probiotiki "modna muha" ali pa res vplivajo na naše zdravje.

Višja cena ne pomeni boljše kakovosti

Cene probiotičnih prehranskih dopolnil, ki so jih kupili, so bile zelo različne. Pokazalo pa se je, da višja cena ne pomeni tudi boljše kakovosti.

Za zavitek so odšteli od 6,7 ("Prolife") do kar 38,95 evra ("BactoFlor za otroke"), pri čemer pa poudarjajo, da je treba dejansko ceno izdelka presojati glede na to, koliko nas stane dnevno priporočeni vnos prehranskega dopolnila.

Tudi po taki presoji je "Prolife" še vedno najcenejši (največji dnevni priporočeni odmerek stane 0,67 evra), sledi mu "Probiolex" (0,92 evra). Kakovost teh dveh vzorcev je bila slabša. Najdražja sta vzorca "WAYA AB" (3,3 evre za največji dnevni priporočeni odmerek) ter "Yogermina 100 neo" (3,18 evra); kakovost obeh je zelo dobra.

Cena največjega dnevnega odmerka probiotika za otroke "BactoFlor", njegova kakovost je bila zelo dobra, je med probiotiki, ki so namenjeni (tudi) otrokom, razmeroma ugodna - 1,3 evra. Cene vzorca "BioGaia" niso mogli preračunati na dnevno priporočeno količino (5 kapljic), saj na ovojnini ni bilo podatka o teži kapljic.

Probiotiki v zadostnem številu koristno učinkujejo na zdravje

"Probiotiki so živi mikrobni dodatki, ki koristno učinkujejo na zdravje gostitelja, kadar jih zaužije v zadostnem številu," je na novinarski konferenci povedala prof. dr. Irena Rogelj z Biotehniške fakultete in dodala: "Seveda pa morata biti znanstveno dokazani tako varnost kot učinkovitost za vsak posamezen sev oz. izdelek."

"Da so probiotiki med Slovenci priljubljeni, kaže podatek, da so po pogostosti uživanja prehranskih dopolnil na 4. mestu glede na rezultate javnomnenjske raziskave," je povedala dr. Marjeta Recek z Ministrstva za zdravje in dodala: "Testiranja in preverjanja kakovosti, na način, kot je bil opravljen tokrat, so potrebna, saj potrošniki potrebujejo informacije, kako kakovostni so izdelki na trgu."

Več o testu in rezultatih si lahko preberete tukaj