Po preštetju 80 odstotkov glasov v Wisconsinu je Romney v tej ameriški zvezni državi dobil 42 odstotkov podpore, njegov glavni tekmec Rick Santorum, ki je deležen vedno večjega pritiska, naj se v imenu enotnosti stranke odpove predsedniški kandidaturi, pa 38 odstotkov.

Hkrati je Santorum svojim privržencem sporočil, da se še ne namerava predati. Teksačan Ron Paul je dobil 12 odstotkov podpore, nekdanji predsednik predstavniškega doma New Gingrich pa šest odstotkov, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

V Marylandu je Romney po preštetju 92 odstotkov glasov dobil 47 odstotkov podpore, Santorum, nekdanji pennsylvanijski senator, 29 odstotkov, Gingrich 11 odstotkov, Paul pa deset odstotkov. V Washingtonu DC, kjer so že prešteli vse glasove, je Romney dobil 70 odstotkov podpore, Paul 12 odstotkov, Gingrich deset odstotkov. Santorum pa na teh volitvah ni sodeloval.

Pred konvencijo Republikanske stranke konec avgusta letos je tako Romney doslej zbral 646 republikanskih glasov podpore od potrebnih 1144, Santorum 272, Gingrich 135, Paul pa 51.

V govoru pred svojimi privrženci je Romney v torek dejal, da je dosegel veliko zmago, hkrati pa je sporočil, da je sposoben Ameriko popeljati iz krize. "Pred nami so veliki dnevi," je dejal.

Na drugi strani je Obama v govoru v Washingtonu v torek neposredno napadel republikance in jim očital "socialni darvinizem". Varčevalne načrte konservativcev je označil za "trojanskega konja". Dejansko gre republikancem za radikalno spremembo družbe, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa opozoril ameriški predsednik. Po oceni opazovalcev je to najostrejši Obamov napad na republikance doslej.