Bolj stvaren prispevek se skriva v predlogu rebalansa, ki so ga včeraj z izjemo Janka Vebra (SD) potrdili vodje poslanskih skupin. Po tem rebalansu naj bi državni zbor letos porabil 1,7 milijona manj denarja, kot je bilo predvideno v pred dvema letoma sprejetem proračunu za leto 2012. Toda ta primerjava dvakrat zavaja. Ustreznejša bi bila primerjava med porabljenim denarjem lansko leto in predvidenimi stroški državnega zbora v tem letu. Ta pokaže, da bo državni zbor stroške znižal zgolj za 100 tisočakov. Do tako relativno majhnega prihranka pride zato, ker so upoštevani stroški za nadomestila plač bivšim poslancem. Če bi namreč ne bilo predčasnih volitev, bi večina teh stroškov padla v finančno leto 2013. V tem primeru bi bil letošnji prihranek za približno 2,5 milijona evrov večji. Toda, kot rečeno, bi bil zato proračun državnega zbora za toliko višji prihodnje leto.

Ta včeraj potrjeni varčevalni finančni načrt državnega parlamenta sloni na predpostavkah, da bo državni zbor potrdil spremembo zakona, s katero bi več kot prepolovili stroške za nadomestila plač poslancem, ki jim je s predčasnimi volitvami prenehal mandat. Novelo tega zakona so pred dvema tednoma vložili poslanci Virantove liste, SLS in NSi. Novela čaka na obravnavo, ki bo verjetno konec tega meseca. Druga predpostavka je, da se bodo plače poslancev in uslužbencev v državnem zboru znižale za 10 odstotkov. Tretja pa, da bodo na kolegiju potrjeni odloki in sklepi, ki posegajo v poslanski pavšal za stroške, ki jih imajo z volilci, v denar za strokovno pomoč pri njihovem delu, za izobraževanje, za telefonske in druge stroške. Če bo izpolnjena še četrta predpostavka, to je želja vseh šefov poslanskih skupin, razen že omenjenega Vebra, da se ukine svet za varstvo okolja, bo prihranek v državnem zboru prihodnje leto še za 90.000 evrov večji.

Predlog rebalansa sicer predvideva, da bi proračun temu svetu zgolj znižali z leta 2010 predvidenih 120.000 na 90.000. Toda vodje poslanskih skupin na čelu s predsednikom parlamenta Virantom - Virant je denimo prepričan, da bi svet za varstvo okolja lahko brez škode ukinili, Mihaelu Prevcu iz SLS pa se ukinitev zdi logična posledica, saj je treba vsepovsod varčevati - so na neformalnih posvetovanjih sklenili ta svet ukiniti. Težava je bila le v tem, kako naj to izpeljejo. To, da je svet zavoljo večje neodvisnosti lociran v državnem zboru, namreč določa zakon. Zato je vodja poslancev SDS Jože Tanko predlagal, naj spremembo ustreznega zakona pripravi kar Virant sam, ta pa je to odgovornost preložil na službo državnega zbora. Katero natančno, ni jasno. Tanko je tudi pobudnik zamisli, da bi državni zbor ne imel več službenih stanovanj za poslance iz oddaljenih krajev oziroma da bi prenočevanja poslancev v Ljubljani uredili drugače in ceneje. Tudi o tem morajo službe pripraviti ustrezne predloge.