Odvetnik Železnik je sicer svoje obtožbe oprl na pričevanja številnih (zdajšnjih in bivših) delavcev v Lipici. Na podlagi tega, kar so mu povedali, je ocenil, da je odnos "Tomija Rumpfa do ljudi, živali in premoženja neprimeren, nezakonit in skrajno neetičen, zato je prav, da pristojni organi zoper njega začnejo ustrezne postopke".

V kazenski ovadbi že znani očitki

V kazenski ovadbi zoper Rumpfa je Železnik ponovil in natančneje utemeljil očitke, ki jih je v zadnjih mesecih že večkrat izrekel. Med drugim tudi takrat, ko je člane sveta Kobilarne Lipica, ki je njen nadzorni organ, pisno pozval, naj vladi predlagajo Rumpfovo razrešitev. Ker so svetniki odvetnikove očitke, da direktor šikanira delavce in da nad njimi izvaja mobing, zavrnili kot neutemeljene, je Železnik (Pahorjevo) vlado nato tudi sam pozval k razrešitvi Rumpfa. Konec januarja ji je predlagal, naj razreši tudi svoje predstavnike v svetu KL, ker jim - tako Železnik - ni mar niti za zaposlene, niti za konje, niti za premoženje tega javnega zavoda.

Spomnimo, Tomi Rumpf je 6. januarja letos na novinarski konferenci lipiške natakarice in natakarje javno obtožil, da kradejo. "Če nekdo odtuji denar, se temu reče kraja. Če nekdo zaračuna gostu nekaj, česar ta ni naročil, najbrž ni v redu. Če nekdo iz blagajne ob koncu dneva pobriše artikle, najbrž ni v redu. Če nekdo ne spoštuje pravilnika o oddajanju denarja, ga ne odda in ga odnese domov, se temu s slovenskimi besedami drugače reče kraja," je takrat domnevne grehe svojih delavcev nizal Rumpf in jih obtožil, da so v letu 2011 podjetje na tak način oškodovali za skoraj 65.000 evrov.

Na policijo so se pozno spomnili

Železnik ocenjuje, da gre v tem primeru za očitanje kaznivega dejanja z namenom zaničevanja, saj ni bil nikoli nihče od delavcev zaradi kraje preganjan ali pravnomočno obsojen. Nasprotno, odvetnik je prepričan, da bi moral Rumpf, če je res vesten skrbnik državnega premoženja, domnevne kraje in nezakonite izbrise artiklov iz računalnika takoj prijaviti pristojnim organom pregona. A tega dolgo ni storil, četudi so ga k temu pozvali celo obtoženi delavci. Domnevne kraje je policiji prijavil šele konec januarja letos (primanjkljaj so ugotovili že lansko poletje), ko so mu to naložili člani sveta KL.

Očitke o trpinčenju, žaljenju in šikaniranju delavcev je sicer Rumpf že večkrat zanikal, a so ga številni zaposleni tudi v pogovoru za Dnevnik v tem demantirali. "S čim vse me je zmerjal, s kako povišanimi toni je govoril z menoj, tega se ne da opisati.

Postajal sem živčen, ponoči nisem spal, doma sem se zaradi Rumpfa prepiral. Če ne bi odšel iz Lipice, bi zaradi njega končal v Idriji," je za časopis Dnevnik pred časom dejal nekdanji lipiški vzdrževalec Andrej Žnidaršič. Tudi Bogdan Uršič je Lipico zapustil izključno zaradi neprimernega odnosa Tomija Rumpfa do njega: "Vsem grozi, od čistilke do vodilnih, do vseh se grdo obnaša, v vsakogar se vtakne, čudne izpade ima, z vsemi zaposlenimi ima težave in jim z neumnostmi soli pamet. Tudi dekleta v pravni in kadrovski službi so prestrašena. Tega človeka se vsi bojijo."