Pripravljalna dela za gradnjo 20.000-tonske strukture, ki bo prekrila stari sarkofag in preprečila možnost radioaktivnega sevanja, so sicer že stekla.

"Potrebna sredstva so na voljo in dela potekajo v skladu s časovnico," je povedal Anton Usov, predstavnik Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD), ki naj bi v veliki meri financirala 1,5 milijarde evrov vreden projekt. Po njegovih besedah bodo novi sarkofag končali in namestili nad poškodovani reaktor v letu 2015, tako kot predvideva časovni načrt.

26. aprila 1986 ob 1.23 je eksplozija med izvajanjem varnostnega preizkusa uničila četrti reaktor nuklearke v Černobilu. Radioaktivne snovi, ki so v desetih dneh po eksploziji ušle v ozračje, so močno onesnažile Belorusijo, Rusijo in Ukrajino, radioaktivni oblak pa je zajel praktično vso Evropo, od Skandinavije na severu do Slovenije, Italije in Nemčije na zahodu Evrope.

O tem, koliko naj bi bilo skupaj žrtev nesreče, se ocene močno razlikujejo. Po nekaterih navedbah je zaradi posledic sevanja umrlo več kot 100.000 ljudi, po drugih pa morda največ 10.000.

V ostankih reaktorja je danes še vedno okoli 190 ton visoko radioaktivne staljene sredice, ki jo pokriva skoraj 30.000-tonski betonski sarkofag. Ta se je že kmalu začel nevarno krušiti, a so ga vmes uspešno okrepili.