Vlomilcem, ki so mi pred šestimi leti povzročili za 150.000 takratnih mark škode, na celjskem sodišču sploh še niso začeli soditi, meni pa želijo zaradi 581 evrov, ki jih nisem plačal Energetiki Celje, na dražbi prodati hišo. Je to pravica?", se sprašuje Celjan Andrej Rop.

Oškodovanec še vedno plačuje škodo

Na okrajnem sodišču v Celju bi morala biti včeraj prva javna dražba za hišo, ki jo ima Rop na Brinarjevi ulici v Celju, vendar je dražbo sodnica preložila, ker nanjo niso uspeli povabiti vseh upnikov. Ropove težave so se začele kopičiti junija 2006, ko mu je obtoženi Milan Luka Grabar skupaj z dvema pajdašema vlomil v šotor bolšjega sejma. Ukradel naj bi mu več skuterjev, ostalo blago, šlo je predvsem za kakovostne zimske bunde, pa naj bi popršil z rumenim sprejem in povzročil ogromno škodo. Bunde so bile last podjetja Kobo iz Brežic, ki mu je bil Rop dolžan povrniti škodo, čeprav sam zaradi počasnih sodnih mlinov odškodnine še ni dobil. Doslej je vrnil 57.000 evrov, še vedno pa njegov dolg znaša 13 tisočakov, zato je podjetje Kobo vpisalo hipoteko na njegovo hišo. Za izterjavo se ni odločilo, ker je pripravljeno počakati, da se bo Rop finančno postavil na noge.

Obtoženi se spretno izmika sojenju

Od vloma je minilo že skoraj šest let, okrožnemu sodišču v Celju pa še vedno ni uspelo začeti sojenja. Domnevni idejni vodja vloma, obtoženi Grabar, ki naj bi imel na vesti tudi vlom in požig stare čolnarne na Špici, se je namreč že dvakrat izmuznil zaslišanju.

"Ko je pred dvema ali tremi leti sodišče prvič razpisalo obravnavo, je bil v Avstraliji. Ko je bila razpisana druga obravnava, je bil na Kanarskih otokih. Tako pač je, če imaš bogate in vplivne starše. Bojim se, da bodo zadevo tako dolgo vlekli, da bo kaznivo dejanje zastaralo," pravi zagrenjeno Rop. Kot da ne bi imel že s tem dovolj finančnih težav, je pred kratkim dobil obvestilo, da bodo njegovo hiša prodajali na dražbi, ker ni plačal položnic podjetju Energetika Celje. "Gre za star problem, ki mi nažira živce. Že večkrat sem jih prosil in zahteval, naj me izklopijo iz njihovega ogrevalnega sistema, ker z njimi ne želim imeti nobenega opravka. V lokalu, ki ga imam v Novi vasi, bi si namreč rad sam uredil ogrevanje na način, ki mi ustreza. Absurdno pa je, da se Energetike nikakor ne morem rešiti. Tudi če bi radiatorje vrgel v smeti, bi položnice še vedno moral plačevati. Ker sem bil brez denarja, položnic nisem plačal, oni pa so takoj izkoristili priložnost in šli v izterjavo..."

Cenilec ima polne roke dela

Še bolj ga je pogrelo, ko je cenilec hišo ocenil na komaj 120.000 evrov.

"Hiša je po lanski cenitvi vredna 253.000 evrov. Kako je lahko cenilec prepolovil njeno vrednost, nimam pojma. Očitno pa je bil površen, saj je v cenitveno poročilo napisal kup neumnosti," opozarja.

Tako je cenilec med drugim napisal, da ima hiša namesto drage cinkotit strehe salonitke. Rop zato opozarja, da so dolžniki pogosto žrtve dobro utečenega sistema: "Že ob dolgu, ki lahko znaša samo sto evrov, ti pošljejo cenilca. Da rešiš hišo pred dražbo, spraskaš skupaj denar in dolg poplačaš. S tem pa še nisi rešen. Plačati moraš tudi cenitveno poročilo. Mene je denimo stalo kar 1500 evrov. Če ga ne plačaš, si spet lahko ob hišo."

Cenilci imajo zato po njegovem mnenju vedno polne roke dela in posel jim cveti. "Res je nepravično, da lahko jaz šest let čakam na odškodnino, medtem ko se obtoženi sprehajajo na prostosti, meni pa bi zaradi 581 evrov dolga vzeli hišo," še pravi Rop, ki nestrpno pričakuje 5. april, ko bo okrožno sodišče že v tretje poskusilo začeti sojenje proti Grabarju.