Madžarski tednik HVG je v začetku januarja poročal, da je večji del disertacije, ki jo je Schmitt zagovarjal leta 1992, "dobesedni prevod" besedila v francoščini, ki ga je konec 80. let prejšnjega stoletja napisal bolgarski športni strokovnjak in diplomat Nikolaj Georgijev. Schmitt je tedaj vse obtožbe zanikal, češ da je 180 strani, ki naj bi jih prepisal, le "osnovni material", ki sta ga skupaj pripravila z Georgijevom. Ta je umrl leta 2005, njegova hči pa je trditve madžarskega predsednika zavrnila, češ da njen oče ni nikoli sodeloval s Schmittom.

Sredi januarja je spletni portal index.hu zapisal še, da je 17 strani zaključkov v Schmittovi disertaciji prevod doktorata nemškega profesorja Klausa Heinemanna iz leta 1991. Tudi ta je zatrdil, da ni nikoli sodeloval s sedanjim madžarskim predsednikom. "Moj akademski ugled je v veliki meri rezultat tega dela, zato sem osupel, da ga je nekdo zastonj izkoristil," je dejal za omenjeni madžarski portal. Posebna komisija univerze Semmelveis, katere del je tudi Scmittova fakulteta za šport, je zdaj ugotovila, da so obsežni deli njegovega doktorata res prepisani in da je "neobičajno veliko dobesednega prevoda", ki bi ga moral avtor ustrezno označiti in navesti vir.

Formalna napaka navajanja virov

Tako je na primer Schmittov doktorat o olimpijskih igrah od 34 do 50 strani dobesedno enak delu Heinemanna, še dodatnih 180 strani pa je deloma identičnih delu Georgijieva. "To je bila vsekakor formalna napaka navajanja virov," na kar pa bi ga morala komisija za oceno doktorata vsekakor opozoriti že v pripravah disertacije, je opozorila preiskovalna komisija.

Za pomanjkljivosti je zato odgovorna tudi fakulteta, ker pomanjkljivosti ni razkrila in je avtorja navedla k sklepu, da doktorat zadostuje zahtevam, je še ugotovila komisij. Komisija se je v svoji ugotovitvi tudi vztrajno izogibala besedi "plagiat", hkrati pa tudi ni predlagala nobenih ukrepov. Eden od članov komisije je sicer napisal ločeno mnenje, celotno poročilo pa bo zdaj romalo k ministrstvu za državne vire, je za MTI povedala tiskovna predstavnica univerze Eszter Kovacs.

Madžarski predsednik Schmitt velja za tesnega zaveznika premierja Viktorja Orbana, ki se v zadnjem času sooča s številnimi kritikami iz tujine zaradi sprejetja vrste spornih zakonov. Disertacije politikov so pod drobnogledom javnosti, potem ko je lani v Nemčiji izbruhnila afera zaradi doktorata tedanjega obrambnega ministra Karla-Theodorja zu Guttenberga. Ko se je izkazalo, da je prepisal del svojega doktorata, je zu Guttenberg odstopil in se umaknil iz politike.