Mihael in Alenka Karner sta v pogovoru za Reporter dejala, da ne vesta, zakaj so ju aretirali v Avstriji, saj nimata avstrijskega državljanstva in v omenjeni državi za pregon nikoli ni bilo nobene podlage. "Menim, da sta sodišči v Celovcu in Gradcu po nepotrebnem podlegli neutemeljenim očitkom. Ameriški dosje vsebuje nekaj trhlih dokazov med letoma 2000 in 2008, v tem obdobju pa tako po avstrijski in slovenski zakonodaji priporni razlog ni obstajal. Amerika naju poskuša kaznovati za nekaj kar je bilo takrat pri nas in Avstriji povsem dovoljeno," je za reporter razložil Karner.

Karner se boji, da ZDA zahtevajo tudi njegovo ženo Alenko, sicer mati treh otrok, samo zato, da bi on v priporu hitreje podlegel pritisku.

Za iste očitke so Karnerja obravnavali leta 2006 v Avstriji, a so ga oprostili, po letu 2008 pa je po avstrijskem zakonu za očitna dejanja možno dobiti največ tri leta zapora, v ZDA pa jima grozi kar 40-letna zaporna kazen. Karner je še poudaril, da so navedbe o 40 milijonih evrov zaslužka pri prodaji anaboličnih steroidov neresnične, da gre zgolj za hipotetičen sklepni račun, ki pa ne drži.

Nakup zemljišč v Ljubljani ni bil špekulativen

Karner je zavrnil očitke o domnevnem pranju denarja po podjetjih v davčnih oazah. Pri ustanavljanju podjetji v off-shore državah ne vidi nič spornega, saj to dopušča zakonodaja. Glede največjega nepremičninskega projekta v Ljubljani, stanovanjskega kompleksa Urbana oaza, na zemljiščih, kjer je nekdaj stala tovarna Tivoli, pa Karner pojasnjuje, da je že med letoma 2002 in 2004 kupil polovico zemljišč, ki so bila tedaj namenjena industrijski gradnji. V tistem času ni mogel nihče predvideti, kdo bo čez leta imel odločilen vpliv v Ljubljani. Pri tem je ostro zavrnil očitke, da je bil to špekulativni nakup.

Na zemljiščih je sprva hotel postaviti tovarno za proizvodnjo generičnih zdravil, kjer bi bilo zaposlenih okoli 200 ljudi, a se investicija ni izšla. Glede povezave z Zoranom Jankovićem je razložil, da se je, tako kot ostali investitorji, z njim dvakrat ali trikrat sešel, a ob tem zanikal znanstvo z županovima sinovoma.

Tragična smrt Danila Slivnika

V zvezi s projektom se je z mestnimi svetniki SDS sešel tudi Danilo Slivnik. Glede slednjega je Mihael Karner še poudaril, da je družini največ gorja povzročila medijska gonja. "Ob vsem tem smo plačali že tako veliko ceno. Doživeli tragično smrt ženinega strica Danila Slivnika, z 'dopinškim' zmerjanjem so nam uničili dobro ime, hčerke imajo psihične travme, saj so bile priča najini aretaciji," je pojasnil.

Ljubljanski mestni svet je lani spremenil namembnost zemljišč nekdanje tovarne Tivoli in tam dovolil stanovanjsko gradnjo. Karner upa, da se bo projekt nadaljeval in zanika očitke, da bodo le oprali denar od trgovine z anaboličnimi steroidi.

Nesorazmernost zagrožene kazni

Dr. Marko Bošnjak, odvetnik iz družbe Čeferin, ki zastopa zakonca Karner, je napovedal pritožbo na vrhovno sodišče na Dunaju, v njej pa bo izpostavil tudi nesorazmernost zagrožene kazni. V ZDA mu grozi do 40 let zapora, v Avstriji od dve do tri leta, v Sloveniji pa ta dejanja sploh niso kazniva. "Gre za kruto nesorazmerje med eno in drugo jurisdikcijo. Evropsko sodišče za človekove pravice je v več svojih judikatih presodilo, da hudo nesorazmerje med dejanjem in kaznijo pomeni nečloveško in ponižujoče kaznovanje," je za Reporter pojasnil dr. Bošnjak.

Po njegovem mnenju je težava tudi v tem, da očitana kazniva dejanja večino časa tudi v Avstriji niso bila kazniva. "Če pa že, pa s tako kaznijo, zaradi katere bi kakršnokoli odločanje o izročitvi do danes že zastaralo. In tudi to je eden od pogojen zaradi katerega posameznika ni mogoče izročiti."

Zakoncema Karner v ameriški obtožnici ne očitajo storitve konkretnih dejanj, pač pa samo udeležbo v združbi, ki naj bi izvrševala neka taka dejanja. Tudi opis pranja denarja je po ameriškem pravu drugačen kot po evropsko-kontinentalnem. Karnerjema ostaja še pritožba na evropsko sodišče za človekove pravice, a ta, razen v izjemnih primerih, ne bo zadržalo izvršitve sodbe avstrijskega vrhovnega sodišča.

Preberite še: Mihael Karner pred aretacijo prenesel lastništvo zemljišča na Viču v Belize