Stanje je še posebno kritično na Papui Novi Gvineji, Filipinih in v Indoneziji. Pred nekaj leti je Papui Novi Gvineji nezakonita sečnja predstavljala kar devetdeset odstotkov vsega posekanega gozda. Tudi zato zdaj te države ustanavljajo posebne policijske in tožilske enote, ki se ukvarjajo zgolj s kaznovanjem in preganjanjem nezakonitega izkoriščanja naravnih bogastev. Razmere se sicer izboljšujejo, vendar pa so daleč od idealnih, predvsem zaradi nedostopnega terena in posledično težkega lova na kriminalce. Težava so tudi skorumpirani uradniki na lokalni ravni, ki po ocenah Svetovne banke prejemajo velik del zaslužka.

Močnejše prizadevanje za zajezitev ilegalne sečnje se je začelo predvsem zaradi pritiska mednarodne javnosti in nevladnih organizacij. Te so opozorile, da k nezakoniti sečnji ne prispevajo le staroselci, ki les uporabljajo za kurjavo, ampak to ob trgovini z drogo in orožjem postaja pomemben del poslovanja velikih mednarodnih kriminalnih združb. Zaradi dobičkonosnosti posla si nezakoniti drvarji lahko privoščijo tehnološko najnaprednejše stroje, s katerimi delo opravijo hitreje, kar oblastem še otežuje preprečevanje sečnje, saj izropane dele gozda pogosto opazijo šele, ko je že prepozno.

Spor kitarskega podjetja in okoljevarstvenikov

Ob tem velja opozoriti na odgovornost razvitega sveta. Med največjimi kupci visokokakovostnega lesa so namreč pogosto zahodna podjetja, ki se ne ozirajo na izvor, ampak predvsem na ceno. Pred tremi leti so zato ZDA že sprejele zakonodajo, ki določa, da so vsa ameriška podjetja dolžna dokazati izvor lesa, ki ga uporabljajo. Področje je podobno uredila tudi EU, ki podjetja hkrati spodbuja h kupovanju trajnostno posekanega lesa.

Nasvetov in zakonodaje se očitno ne drži kultni ameriški proizvajalec kitar Gibson, ki so mu lani poleti ameriške oblasti drugič zasegle pošiljko lesa iz Indije z dvomljivim poreklom. Les, vreden pol milijona dolarjev, bi bil uporabljen za vrat kitare in bi zadostoval za deset tisoč inštrumentov. Vse več vrst lesa, ki kitaram dajejo specifičen zvok in so pri kitaristih tako priljubljene, je v zadnjem času na seznamu ogroženih rastlinskih vrst in jih je praktično nemogoče dobiti. Tako so se v konfliktu znašli podjetje Gibson, ki na dan proizvede sedemsto kitar, in okoljevarstveniki, ki se prav tako lahko pohvalijo s svojimi uspehi, saj so recimo že dosegli prepoved izvoza ebenovine z Madagaskarja.

Posledice nezakonite sečnje so lahko tudi smrtonosne. V času močnega deževja, ki je ob koncu lanskega leta prizadelo Filipine, je ilegalno drvarjenje izdatno prispevalo k več kot tisoč smrtnim žrtvam. Rušilni hudourniki so s pobočij odplaknili nepravilno pospravljene hlode, ki so blokirali most čez reko v bližnji vasi in ustvarili jez. Ko je ovira popustila, je ogromna količina vode, pomešane z blatom in lesom, preplavila vas in jo skoraj zravnala s tlemi. Po nekaterih ocenah bi poplave zahtevale vsaj pol manj življenj, če voda ne bi bila pomešana z lesom, saj bi veliko hitreje odtekla.