Ukrepi, ki so predvideni v izhodiščih za uravnoteženje javnih financ, po njegovih besedah niso drastični, doslej pa so jih sprejele že praktično vse evropske države. Gre za relativno blage ukrepe, glede na stanje, v katerem je Slovenija, poudarja premier in dodaja, da jim moramo sprejeti sedaj, saj čez eno leto ne bodo več tako blagi.

Poudarja še, da še ne gre za predloge, temveč pogajalska izhodišča. Tako lahko v socialnem dialogu poskušajo poiskati rezerve, tako da na nekaterih res občutljivih področjih posegi ne bi bili tolikšni. Glede napovedi, da naj bi vlada odstopila, če ukrepi ne bi bili sprejeti, pa Janša pravi, da "ji ne bo treba niti odstopiti, ker ne bo imela ničesar početi, saj se bo stvar do poletja potopila".

Varčevati začeli pri sebi

Zagotavlja tudi, da vlada ne bo začela varčevati pri najbolj ranljivih skupinah prebivalstva, ampak pri sebi. Pojasnil je še, da je bilo med koalicijskimi poslanci, ko so jim predstavili izhodišča, veliko razumevanja in podpore.

Predsednik vlade je spregovoril tudi o nekaterih konkretnih predlogih iz vladnih izhodišč. Glede 15-odstotnega znižanja plač v javnem sektorju poudarja, da bodo najprej odpravili plačna nesorazmerja, nato pa bi sledilo linearno znižanje.

Ukrepi na področju zdravstva po njegovih besedah ne bodo bistveno poslabšali kakovosti storitev in pogojev dela, saj je po njegovi oceni v zdravstvu še dovolj rezerv. Kar se tiče šolstva, pa se bodo normativi vrnili na stanje pred 10 leti, "ko slovensko šolstvo ni bilo nič slabše".