Opozicijski sekularisti in liberalci se namreč bojijo, da bo islamistična večina prevladala tudi v komisiji za pripravo nove ustave. Zahteve manjšine bodo v tem primeru izpadle iz razprave in ne bodo upoštevane v novi ustavi, opozarja opozicija, ki meni, da ustave ne smejo pisati izključno zmagovalci parlamentarnih volitev.

V proces priprave nove ustave morajo biti vključeni predstavniki različnih ideoloških nazorov, sindikatov, žensk in krščanske manjšine, vztraja opozicija, ki se boji, da bo njen glas ostal preslišan.

Strahove opozicije napajata nedavna odločitev parlamenta, kjer s tričetrtinsko večino vlada koalicija med islamistično stranko Svoboda in pravičnost in salafisti, da 50 odstotkov sedežev v komisiji dodeli svojim članom, in izjava enega od članov vladajoče stranke, da v komisiji ne bo vodilnega borca za demokracijo v Egiptu, Mohameda El Baradeja.

Opozicija meni, da se je vladajoča koalicija s tema odločitvama izneverila predvolilni obljubi, da bo nova ustava zasnovana na širokem konsenzu, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Nova ustava bo predvidoma omejila pooblastila predsednika in več pooblastil dodelila parlamentu, a opozicija svari, da bo posledično veliko moči skoncentrirala v rokah islamistov. Poleg tega se boji prizadevanj salafistov za vpeljavo nekaterih načel šeriatskega prava v novo ustavo.

Ustavo naj bi komisija, ki jo bo sestavljalo 50 parlamentarnih poslancev in 50 drugih predstavnikov javnosti in sindikatov, sestavila pred majskimi predsedniškimi volitvami, po katerih bo vojaški vrhovni svet oblast odstopil novoizvoljenemu predsedniku.

Egiptovska opozicija se na drugi strani boji, da komisiji ne bi uspelo dokončati ustave pred majskimi volitvami, kar bi pomenilo, da funkcije in pooblastila novega predsednika ne bodo opredeljena vnaprej. Poleg tega opozarja, da bi v zameno za proste roke pri pisanju ustave islamistična parlamentarna večina lahko novo ustavo zasnovala tako, da bi vojska ohranila velik politični vpliv.