Med 29 entitetami je po navedbah virov pri EU večina Čiževih podjetij ter podjetja Ternavskega in Vladimirja Peftieva. Slednji je bil sicer osebno na kazenski seznam unije uvrščen že lani. Sankcije bodo začele veljati z objavo v Uradnem listu EU, ki je predvidena za soboto. Ob objavi v uradnem listu bodo tudi javno znana imena vseh kaznovanih oseb in podjetij. Pri gospodarskih sankcijah za osebe in entitete, povezane z režimom beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, gre za zamrznitev premoženja in prepoved potovanja na ozemlje unije. Sankcije proti Belorusiji so bile potrjene pod točko A, torej brez razprave, a ministri danes vseeno razpravljajo o Belorusiji, predvsem o diplomatski prisotnosti članic unije v Minsku.

Ministri se bodo danes predvidoma tudi zavezali, da bodo kazenski seznam oseb in podjetij dopolnjevali tudi v bodoče, če režim Lukašenka ne bo izpustil vseh političnih zapornikov. EU je za Rusijo druga najpomembnejša trgovinska partnerica Belorusije. Z 11,4 milijarde trgovinske menjave predstavlja četrtino vse trgovinske menjave Belorusije. EU je leta 1995 z Belorusijo sklenila sporazum o partnerstvu in sodelovanju, vendar je bila ratifikacija tega sporazuma dve leti pozneje zamrznjena.

EU z zaostritvijo tudi proti Siriji in Iranu

Zunanji ministri EU so danes v Bruslju sprejeli odločitev o zaostritvi sankcij proti Siriji zaradi nasilja režima predsednika Bašarja al Asada nad prebivalstvom in sistematičnega kršenja človekovih pravic ter proti Iranu, prav tako zaradi kršenja človekovih pravic. V primeru Sirije gre že za 13. krog sankcij. Na seznam oseb in podjetij, kaznovanih z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanja na ozemlje unije, je uvrščenih še 12 oseb in dve entiteti.

Na črnem seznamu naj bi bila tudi soproga sirskega predsednika Asma al Asad, ki jo svetovni mediji opisujejo kot "glamurozen obraz sirskega diktatorstva" in "modno ikono". Gospa al Asad je sicer rojena v Londonu, pred poroko pa je delala v investicijskem bančništvu. Informacije, da je al Asadova soproga res na seznamu, sicer za zdaj ni uradno potrdil nihče. Imena kaznovanih oseb in podjetij bodo javno znana ob objavi odločitve o sankcijah v Uradnem listu EU, ki je predvidena za soboto.

EU je sicer doslej zaradi nasilja al Asadovega režima nad civilisti in sistematičnega kršenja človekovih pravic že uvedla niz sankcij proti sirskemu režimu, nazadnje konec februarja. Takrat je prepovedala trgovino z zlatom, dragimi kovinami in diamanti ter dostop sirskih tovornih letal do letališč v EU, zamrznila sredstva sirske centralne banke v EU ter razširila seznam posameznikov, kaznovanih z zamrznitvijo premoženja in prepovedjo potovanj v unijo, na sedem ministrov sirske vlade.

Prepovedane pošiljke sirskih bankovcev

Že pred tem je EU proti al Asadovemu režimu ukrepala z embargom na orožje ter prepovedjo uvoza surove nafte in novih investicij v sirski naftni sektor. Prav tako so prepovedane pošiljke sirskih bankovcev iz EU v sirsko centralno banko. Poleg tega je zamrznila premoženje in prepovedala vstop na svoje ozemlje več kot 100 posameznikom, zamrznila sredstva 38 podjetjem ter sprejela dodatne sankcije v finančnem, zavarovalniškem in gradbeniškem sektorju, vključno s prepovedjo izvoza opreme in tehnologije, ključne za sirski sektor plina in nafte.

Zunanji ministri so sicer danes še za eno leto podaljšali in razširili sankcije proti Iranu zaradi kršenja človekovih pravic. Na kazenski seznam 61 oseb so dodali še 17 imen. Prav tako so prepovedali izvoz tehnologije, ki se uporablja za obveščevalno dejavnost, v to državo. Poleg tega je unija danes sprejela odločitev, ki bo od sobote naprej omogočila popolno uveljavljanje sankcij zaradi iranskega jedrskega programa, ki so bile sicer sprejete že konec januarja in dorečene sredi marca. Gre za trgovinske omejitve za naftne in petrokemične proizvode ter zamrznitev premoženja iranske centralne banke.