Antropologi so že od nekdaj navdušeni nad zgodovino Madagaskarja, saj je otok dolgo ostal neosvojen in nanj več tisočletij ni stopila človeška noga. Kasneje so se nanj naselili prebivalci celinske Afrike, pa tudi Indonezije, ki je oddaljena kar 8000 kilometrov.

Skupina znanstvenikov, ki jo je vodil molekularni biolog Murray Cox iz novozelandske univerze Massey, je preučevala sledi v DNK in skušala razumeti, kako je potekalo preseljevanje.

Preučevali so kromosome na materinski strani v DNK pri 266 ljudeh iz treh različnih etničnih skupin na Madagaskarju. V 22 odstotkih vzorcev so našli "polinezijski motiv", majhno genetsko značilnost, ki jo lahko najdemo pri prebivalcih Polinezije, pa tudi med prebivalci zahodne Indonezije. V eni izmed etničnih skupin so ta motiv našli pri polovici vzorcev.

Študija se je sicer osredotočila le na mitohondrijsko DNK, ki se prenaša zgolj preko matere, zato ni izključeno, da so s prvimi ženskami na Madagaskar prispeli tudi indonezijski moški.

Okoli leta 830

Na podlagi računalniške simulacije predvidevajo, da se je naseljevanje začelo okoli leta 830, v času, ko so se indonezijske trgovske poti začele širiti pod sumatrskim cesarstvom Srivijaya.

Znanstveniki pa so naleteli še na dodatne dokaze, da so Madagaskar med prvimi naselili prebivalci jugovzhodne Azije. Prebivalci tega afriškega otoka namreč govorijo narečje jezika, ki ima svoj izvor prav v Indoneziji.

Na zgodnje naseljevanje Indonezijcev kažejo tudi odkritja značilnih čolnov, železnega orodja, glasbenih inštrumentov, riževih polj, nasadov bananovcev in podobno.

"Madagaskar je bil prvič naseljen pred približno 1200 leti, na otok pa je najprej prispela manjša skupina indonezijskih žensk. Njihov prispevek - v obliki jezika, kulture in genov - pa je še danes viden med pripadniki madagaskarskega naroda," so v britanski reviji Proceedings or the Royal Society B zapisali znanstveniki.

Kako so tja prispele?

Kako je skupina žensk prispela na Madagaskar, za zdaj ostaja še neodgovorjeno vprašanje. Po eni od teorij naj bi prispele s trgovskimi ladjami, čeprav doslej niso našli še nobenega dokaza, da bi se indonezijske ženske kdaj vkrcale na trgovska plovila, ki so odhajala na dolgo pot.

Druga teorija pravi, da je bil Madagaskar morda trgovska kolonija ali začasno zatočišče prebežnikov, ki so izgubili svoje imetje med širjenjem sumatrskega cesarstva.

Tretja in najbolj drzna teorija predvideva, da so se ženske z ladjami pripeljale same, morda celo po naključju. Znanstveniki so namreč ugotovili, da bi ladje na otok lahko zanesli ugodni morski tokovi in monsuni.