Romney je v Illinoisu osvojil okoli 400.000 glasov republikancev oziroma 47 odstotkov, nekdanji senator iz Pensilvanije Rick Santorum 35 odstotkov, zvezni kongresnik iz Teksasa Ron Paul devet odstotkov, nekdanji predsednik predstavniškega doma zveznega kongresa Newt Gingrich iz Georgie pa osem odstotkov.

Romney je pred volitvami v Illinoisu po štetju ameriške tiskovne agencije AP zbral 521 delegatov, za zmago in priložnost za dvoboj z demokratskim kandidatom Barackom Obamo na splošnih volitvah 6. novembra, pa jih je potrebnih 1144. Santorum jih je do Illinoisa imel 253, Gingrich 136, Paul pa 50.

Illinois bo v Tampo poslal 69 delegatov, torkove volitve pa so jih med kandidate proporcionalno razdelile 54. Romney se je v predmestju Chicaga volivcem zahvalil za izjemno zmago in predsedniku Obami sporočil, da je Američanom dovolj njegove politike. "Obama ne razume genialnosti ameriškega gospodarstva, ki ga poganja svoboda," je dejal Romney in obljubil nov začetek.

Čeprav so ankete kazale na tesnejši izid, je Santorum pričakoval poraz, saj je rezultate pričakal v Pensilvaniji, kjer je privržencem v Gettysburgu dejal, da gre naprej. Naslednjo priložnost bo skušal najti že v soboto v Louisiani, ki ima več konservativnejših volivcev, kot Illinois.

Santorum je povedal, da bo vesel zmag v konservativnih predelih Illinoisa in novih delegatov, ki jih bo osvojil. Santorum je resda osvojil več okrožij kot Romney, vendar na njegovo žalost tam stanuje le malo ljudi. Poleg tega njegova kampanja ni uredila vseh potrebnih papirjev v štirih okrožjih, zaradi česar bo dobil manj delegatov, kot bi jih sicer.

Romney je znova dokazal, da je veliko močnejši v denarju in organizaciji od ostalih kandidatov. Za večinoma negativne oglase proti Santorumu je porabil sedemkrat več denarja od nasprotnika, Gingrich in Paul pa sta vnaprej vedela, da v Illinoisu nimata možnosti za zmago.

Gingrich, katerega kampanja ima zadnjo priložnost za oživitev v soboto v Louisiani, je privržencem preko elektronske pošte sporočil, da republikanci ne smejo izbrati kandidata, ki za zmago potrebuje sedemkrat več denarja od nasprotnika. Takšne prednosti namreč proti ameriškemu predsedniku Baracku Obami ne bo imel, če jo bo sploh. Obama medtem pridno zbira denar za svojo kampanjo in je februarja zbral 45 milijonov dolarjev. Romney jih je isti mesec zbral 11,5, Santorum pa devet milijonov.

Če bo šla republikanska tekma naprej s takšnim počasnim tempom kot doslej, bo Romney do junija zbral dovolj delegatov. Santorum in Gingrich sicer upata, da bo rezultat tesen in bosta na sami konvenciji prepričala Romneyjeve delegate v prestop k njima, vendar je za kaj takega izredno malo realnih možnosti.

Gingrich sedaj že doživlja usodo Paula, saj obe kampanji novinarji počasi zapuščajo, pogled na volilni zemljevid pa ne kaže, da bi jima lahko kje uspelo nadoknaditi zaostanek. Volivci njegovih obljub, da bo na položaju predsednika poskrbel, da bo cena bencina s sedanjih štiri dolarje za galono (3,8 litra) padla na 2,5 dolarja, ne jemljejo resno.

Napake je začel delati tudi Santorum. Najprej v soboto v Portoriku, kjer je doživel hud poraz proti Romneyju, ker je prebivalcem nekdanje španske kolonije zabičal, da si morajo za uradni jezik izbrati angleščino; nato pa še v ponedeljek, ko je volivce Illinoisa prepričeval, da gospodarstvo letos ni glavno predvolilno vprašanje, ampak gre za vero in družino, ki sta temelj svobode. Kasneje je dejal, da se je zagovoril, ampak je bilo že prepozno.

Vzporedne ankete so v Illinoisu pokazale, da je gospodarstvo glavno vprašanje za veliko večino republikanskih volivcev, ki so prepričani, da ima Romney najboljše možnosti za zmago proti Obami. Kampanja vodilnega kandidata tudi s pridom izkorišča posnetke na katerih Santorum leta 2008 izreka podporo Romneyjevi takratni kandidaturi za predsednika.

Po Louisiani bodo naslednje strankarske volitve republikancev šele 3. aprila in sicer v Wisconsinu, Marylandu in prestolnici Washington. V anketah vodi Romney.