Sodnica prič poimensko ni navedla, sicer pa je avstrijsko tožilstvo za pričo med drugim predlagalo slovenskega premierja Janeza Janšo. Zöllnerjeva je 14. marca za agencijo APA napovedala, da namerava na sojenje povabiti tudi njega. Iz Janševega kabineta so že dan pred tem sporočili, da bo premier na procesu "z veseljem pričal, če dobi vabilo". Povabilo na pričanje na Dunaj si lahko obetajo še nekdanji prvi mož HSE Jože Zagožen, direktor Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič, ki so tako kot Janša obtoženi na procesu o Patrii v Ljubljani. Prav tako se lahko povabila na pričanje nadeja slikar Jure Cekuta.

Na deželnem sodišču na Dunaju sojenje v zadevi Patria poteka proti petim obtoženim, ki so med drugim obtoženi podkupovanja in industrijskega vohunjenja. Sojenje je povezano s prodajo 135 oklepnikov finskega podjetja Patria Sloveniji leta 2006. Pri 278 milijonov evrov vrednem poslu naj bi bile v igri milijonske podkupnine posameznikom, s katerimi naj bi poskušali iz posla izločiti Sistemsko tehniko. Glavni obtoženec na dunajskem procesu Hans-Wolfgang Riedl in drugoobtoženi Walter Wolf naj bi podkupnine spravila do pomembnih ljudi v Sloveniji.

SDS vpletena v dogovarjanje?

Na današnji obravnavi v avstrijski prestolnici so se osredotočili na ugotovitve slovenske in finske preiskave. Eden od slovenskih preiskovalcev je tako pričal, da obstaja "zelo konkreten sum", da je bila nekdaj in tudi sedaj vladajoča stranka SDS vpletena v dogovarjanje. Predsednik SDS Janša "je dobil obljubo, da bo dobil podkupnino", je še povedal neimenovani kriminalist. Janševo ime se pojavlja v dokumentih, ki so jih našli pri drugih obtožencih.

Soproga direktorja Rotisa Marija Črnkovič je tako 8. septembra 2005 v elektronski pošti zapisala, "da mora poslu z Rotisom pritrditi tudi Janša". Na računalniku Črnkoviča so našli formulo, po kateri bi Rotis od denarja od Patrie dobil petodstotni delež, preostanek pa naj bi razdelili po ključu "JZ + TK + IC + stranka". "Na podlagi informacij, ki smo jih imeli, je bilo logično sklepati, da smo besedo stranka povezali s politično stranko in posledično tudi z njenim predsednikom," je povedal slovenski preiskovalec. Ostale kratice pa naj bi pomenile Zagožen, Črnkovič in Krkovič.

Na koncu naj bi vskočilo Gorenje

Omenjena trojica je 1. septembra 2005 sklenila posel z Riedlom in sodelavcem Patrie Reijom Niitynenom. Riedl je pričal, da se je Patria zaradi bližine s slovensko vlado odločila za Rotis. Po današnjih navedbah slovenskega preiskovalca pa podjetje, ki ga je predlagal Zagožen, ni bilo sposobno sestavljati finskih oklepnikov, saj je imelo le okoli deset sodelavcev. Na koncu je vskočilo Gorenje, katerega predsednik nadzornega sveta je bil Zagožen.

Zagožen je po mnenju slovenskih preiskovalcev odigral ključno vlogo pri poslu. Bil je v živahnih stikih s Krkovičem in Črnokovičem, s katerima je bil v začetku 90. let minulega stoletja sodelavec na obrambnem ministrstvu, ki ga je takrat kot minister vodil Janša. Zagožna bremeni tudi v njegovi pisarni odkrita ponudba za vgradnjo izraelskega orožja v slovenske Patriine oklepnike. "To je dokaz, da je bil Jože Zagožen pomembna oseba, na katero se je človek obrnil, da je posredovala v poslih," je danes še povedal neimenovani slovenski preiskovalec.

Našli dokument Sistemske tehnike

Živahne telefonske stike naj bi Zagožen vzdrževal tudi z Wolfom, ki je bil kontaktna oseba z dunajskim predstavnikom Patrie Riedlom. Nek drug slovenski prav tako neimenovani preiskovalec je danes pričal, da so pri Rotisu našli zaupen dokument konkurenčne Sistemske tehnike. Poleg tega naj bi imel Riedl že poleti 2005, še pred razpisom za posel, zaupne informacije iz slovenskega obrambnega ministrstva.

"Osumljenci so razpolagali z določenimi informacijami in so imeli več časa, da se za razpis bolje pripravijo kot potencialni drugi ponudniki," je še dejal preiskovalec. Tretji slovenski preiskovalec, ki je preiskoval računalnike in bančne transakcije slovenskih obtožencev, je danes pričal o tem, da bi lahko sledi v zvezi s poslom s Patrio morebiti vodile tudi v BiH. Neka opazka, najdena v računalniku Črnokoviča, naj bi namreč napeljevala k sumu, da so bili v tej državi odprti devizni računi za tujce.

Björkvist: Riedl vršil hud pritisk

Na sojenju je danes pričal tudi glavni finski preiskovalec Kai-Erik Björkvist, ki je močno obremenil glavnega obtoženega Riedla. Po navedbah Björkvista je Riedl "vršil zelo hud pritisk" na Patrio, da je ta izplačala 30-odstotno predplačilo provizije za posel s Slovenijo. Patria je v tem predplačilu videla "poslovno tveganje", a je morala Riedlu popustiti, potem ko je ta napovedal, da bi lahko posel tudi v zadnji sekundi propadel, je povedal finski preiskovalec.

Med drugim je ob tem citiral kratko telefonsko sporočilo Riedla sodelavcu Patrie Niitynenu, v katerem avstrijski poslovnež govori o "močnih silah", ki da stojijo za zahtevami po predplačilu. Pri vsem gradivu, pregledanem pri Patrii, ni videti nobenega razloga za izplačilo tega predplačila, je še povedal Björkvist. "Edini razlog je bil, da bi gospod Riedl z gospodom Jožetom Zagožnom eventualno lahko izstopil iz tega projekta, če se ne bi strinjali s tem preplačilom," je še povedal finski preiskovalec.

Brez uspeha z nakazilom denarja

Patria je avgusta 2006 pristala na preplačilo, štiri mesece kasneje pa je bila podpisana pogodba s slovensko vojsko. In prav to preplačilo je spomladi 2007 sprožilo finsko preiskavo. Finsko podjetje je v začetku februarja 2007 nakazalo 3,7 milijona evrov Riedlovemu podjetju RHG, a Riedlu nato ni uspelo svojemu stiku s Slovenijo, Wolfu, nakazati dogovorjenega deleža v višini 2,2 milijona evrov. Transakcijo je zavrnil uslužbenec banke v Lipnici na avstrijskem Štajerskem, ker dvojica ni znalo prepričljivo pojasniti, čemu je ta denar namenjen.

Po navedbah Björkvista so v centrali Patrie tri osebe vedele, da bo šel del provizije za Riedla v Slovenijo - Niitynen, njegov nadrejeni in pristojen za marketing v podjetju. Je pa ob tem finski tožilec priznal, da ni nobenih dokazov o tem, kakšne vsote so bile izplačane določenemu posamezniku. Obstajajo pa za to po njegovih besedah indici, kot je dejstvo, da je nek slovenski general posredoval tajne dokumente, ki so na koncu pristali pri Patrii.

Zakaj na Finskem še ni postopka?

Björkvist je prav tako povedal, da so na računalnikih Patrie našli dokumente njenega konkurenta v poslu s Slovenijo, avstrijske družbe Steyr, za katero je pred sodelovanjem s Patrio delal Riedl. Po besedah Björkvista nameravajo na Finskem v zvezi z afero Patria zaradi podkupovanja in industrijskega vohunjenja obtožiti deset ljudi. Da se proces v njegovi domovini še ni začel, gre po besedah Björkvista pripisati posebnostim finske zakonodaje o kazenskem postopku. Kot je še napovedal, bodo celotno gradivo finske preiskave v nekaj tednih predali tamkajšnjemu tožilstvu.

Sojenje na Dunaju se bo nadaljevalo 23. aprila z zaslišanjem bančnega uslužbenca iz Lipnice.