"Ker zakonik škodi otrokom! Ker razvrednoti materinstvo in očetovstvo! Odpira vrata homoseksualni vzgoji v šoli!" so kot razloge navedli nasprotniki družinskega zakonika. Za več informacij pa so vse pozvali, naj obiščejo spletno mesto www.24kul.si, ki ga ureja Zavod za družino in kulturo življenja.

Za pojasnilo smo prosili tudi Civilno iniciativo za družino, vendar nam odgovorov zaenkrat še niso poslali.

Precej jezno se je preko družbene mreže facebook na zagovornike družinskega zakonika odzval tudi osebni svetovalec Roman Vodeb, ki je že pred nekaj meseci v intervjuju za revijo Ono razložil, zakaj otrok rabi očeta in mamo. Na svojem javno dostopnem profilu je zapisal kar nekaj hudih kritik na račun družinskega zakonika in predvsem njegovih zagovornikov.

Družinski zakonik po mnenju SSk ne ščiti otrok

V Svetovnem slovenskem kongresu (SSk) menijo, da družinski zakonik ni sprejemljiv in ga je zato treba na referendumu v nedeljo zavrniti. Prepričani so namreč, da ne ščiti družine in otrok, so poudarili na današnji novinarski konferenci.

Psiholog Janek Musek z oddelka za psihologijo ljubljanske Filozofske fakultete je opozoril, da je definicija družine v zakoniku neustrezna. Družino namreč opredeljuje kot skupnost z otrokom, otrok pa je oseba do 18. leta starosti. "Torej družina preneha biti družina, ko otrok izpolni 18 let. S tem zakon ogromnemu številu družin, ki skrbijo za otroke, starejše od 18 let, odreka status družine," je dejal. "Tak spodrsljaj je kardinalne narave," meni.

Akademsko društvo Pravnik v svoji izjavi opozarja, da pravno neutemeljeno izenačevanje istospolne partnerske skupnosti z zakonsko zvezo zanika pomen, ki ga ima trajna življenjska skupnost ženske in moškega na področju varovanja pravic in koristi otroka. "Institutu zakonske zveze pa odreka njegovo bistveno poslanstvo, ki je v odprtosti za rojstvo otrok in v usmerjenosti v zasnovanje družine," so poudarili.

Tako iz slovenske ustave kot iz Konvencije Sveta Evrope o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin izhaja, da pri poskusih izenačevanja istospolnih partnerstev z zakonsko zvezo ali zunajzakonsko skupnostjo ne moremo govoriti o splošni ali univerzalni človekovi pravici, opozarjajo v društvu.