"Razglašen je dan nacionalnega žalovanja po tej grozni katastrofi," so sporočili iz belgijske vlade in dodali, da bodo podrobnosti objavili kasneje. Di Rupo, ki je medtem že prispel na kraj nesreče v Švici, je dan žalovanja razglasil po izredni seji vlade zaradi tragičnega dogodka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Namestnica belgijskega premiera in ministrica za zdravje Laurette Onkelinx pa je sporočila, da je več otrok, ki so bili v nesreči poškodovani, v resnem zdravstvenem stanju. Med njimi so trije v komi, je poročala belgijska tiskovna agencija Belga. Skupno je bilo poškodovanih 24 potnikov.

Poleg belgijskega premiera Di Rupa so na prizorišče nesreče prispeli tudi starši otrok. Slednji so se vračali s smučarskih počitnic, ki jih je organiziral flamski katoliški šolski sistem, ko se je njihov avtobus zaletel v steno predora v bližini kraja Sierre južno od Berna.

Preden so odpotovali z vladnim letalom, so starše kratko sprejeli belgijski kralj King Albert II in kraljica Paola ter premier Di Rupo. Pred tem so se zaskrbljeni starši v Heverleeju, predmestju kraja Leuven, ki so jih po telefonu obvestili o nesreči, že ob 7. uri zjutraj začeli zbirati v osnovni šoli, da bi izvedeli, ali so njihovi otroci še živi.

Švica: V nesreči avtobusa umrlo več kot 20 otrok

V avtobusu, ki je bil na poti v Belgijo, je bilo 52 potnikov iz dveh belgijskih mest. Med potniki je bilo veliko otrok, starih enajst in dvanajst let.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bilo v avtobusu 24 učencev te majhne katoliške šole, spremljala sta jih učitelj in smučarski inštruktor. Po podatkih predstavnika šole naj bi bilo 16 otrok ranjenih, imeli naj bi zlomljene roke ali noge. Usoda osmih še ni znana.

Večji smrtni davek naj bi nesreča zahtevala med 22 učenci šole v kraju Lommel na severovzhodu države ob meji z Nizozemsko, ki so sedeli v sprednjem delu avtobusa. Po podatkih namestnika župana naj bi pet učencev po telefonu poklicalo svoje starše, usoda 17 učencev pa ni znana. Vseh šest odraslih na avtobusu, tudi oba voznika, je v nesreči umrlo.

Med potniki naj bi bili po navedbah Di Rupa tudi Nemec in Poljak, ni pa pojasnil, če naj bi slednja bila voznika.

Preiskujejo tri možne vzroke tragične nesreče v Švici

Na avtobusu je bilo tudi deset nizozemskih otrok. Ti so se šolali v Belgiji, devet v mestu Lommel, deseti pa v bližini mesta Leuven, je sporočil predstavnik nizozemskega zunanjega ministrstva Aad Meijer.

Švicarski državni tožilec Olivier Elsig je danes povedal, da preiskujejo tri možne vzroke torkove nesreče belgijskega avtobusa s šolarji. Možni vzroki nesreče so tehnična napaka na vozilu, zdravstvene težave voznika ali človeška napaka, je povedal.

Ob tem je poudaril, da prve ugotovitve kažejo, da se nesreča ni zgodila zaradi prevelike hitrosti. "Ugotovili smo hitrost avtobusa. Menimo, da ni vozil prehitro," je dejal na novinarski konferenci v mestu Sion blizu kraja nesreče, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po Elsigovih besedah trenutno poteka obdukcija trupla voznika, preiskovalci pa bodo pregledali tudi posnetke kamer v predoru na cesti, kjer se je zgodila nesreča.

Potrdil je, da so otroci imeli pripete varnostne pasove, da pa je bil sunek ob trčenju avtobusa v betonsko steno predora tako velik, da je nekatere otroke vrglo iz avtobusa.

Predsednik Türk belgijskemu kralju izrekel sožalje ob nesreči

Predsednik republike Danilo Türk je belgijskemu kralju Albertu II. danes izrekel sožalje ob tragični nesreči avtobusa v Švici, v kateri je življenje izgubilo 28 ljudi, med njimi 22 otrok. Predsednik je v sožalnem pismu belgijskemu kralju zapisal, da ga je novica o nesreči osebno globoko pretresla, so sporočili iz urada predsednika republike.

"V teh žalostnih dneh za Belgijo in njene državljane vam v imenu slovenskega naroda in v svojem imenu izrekam iskreno sožalje. Slovenija sočustvuje z ranjenimi ter žaluje s starši in sorodniki tragično preminulih in z njimi deli globoko žalost in bolečino," je zapisal predsednik Türk.

Tragična nesreča se je zgodila, ko se je avtobus z otroki zaletel v steno predora v bližini kraja Sierre južno od Berna. V avtobusu, ki je bil na poti v Belgijo, je bilo 52 potnikov iz dveh belgijskih mest. Med potniki je bilo veliko otrok, starih okoli 12 let, ki so bili v Švici na smučarskih počitnicah.

Premier Janez Janša izrekel sožalje

Predsednik Vlade RS Janez Janša je danes ob tragični nesreči avtobusa v Švici izrekel sožalje predsedniku Vlade Kraljevine Belgije Eliu Di Rupu. Slovenski premier je zapisal, da z bolečino v srcu spremlja žalost staršev in sorodnikov, ki so izgubili svoje ljubljene in trepetajo za življenja ranjenih.

Premier Janez Janša je zapisal, da ga je tragična nesreča avtobusa v Švici, ki je terjala tolikšno število dragocenih življenj, večinoma otrok, osebno zelo pretresla.

“V teh žalostnih dneh Vam v imenu Vlade Republike Slovenije in v svojem imenu izrekam iskreno sožalje. Prosim vas, da sočutje prenesete družinam preminulih in ranjenim v tej tragični nesreči,” je še zapisal slovenski premier Janez Janša.