Dokumenti v spisih nekdanjega sekretariata za notranje zadeve v Arhivu Slovenije naj bi po poročanju POP TV dokazovali, da je Meršol pod tajnim imenom Lingvist s SDV sodeloval štirinajst let, njegovo delovanje pa naj bi segalo v leto 1971, ko je bil referent za kulturo na britanskem BBC. Pri delovanju je SDV v glavnem poročal o slovenskih emigrantih.

Spletna stran 24ur navaja, da v spisih ni navedenega polnega imena agenta, je pa SDV storil napako, ko je v enem od dokumentov poročal, da bo "Lingvist" leta 1971 prevzel delo referenta kulturne rubrike, v izvlečku spisa o BBC-ju pa, da je referent omenjene rubrike leta 1971 postal Meršol.

Kot poroča časnik Finance, Meršol zadeve ni želel komentirati, dejal naj bi le, da "številne navedbe ne držijo".

Pozitivna Slovenija: Gre za stvar njegove osebne zgodovine

V Pozitivni Sloveniji ob odprtju arhiva poslanca Mitje Meršola ocenjujejo, da gre za njegovo osebno zgodovino, ki se je zgodila pred več kot 40 leti v drugi državi in drugih pogojih.

Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Pozitivni Sloveniji, Meršol ocenjuje, da s svojimi poročili ni nikogar ogrožal ali prizadel. "Je pa s svojim delovanjem tako na Listi Zorana Jankovića kot v Pozitivni Sloveniji dokazal, da dela v korist meščank in meščanov ter državljank in državljanov", so zapisali v stranki.

Razkritja ob robu današnjega obiska v Kobaridu ni želel podrobneje komentirati niti predsednik države Danilo Türk. Dejal je le, da "sam teh dokumentov ni videl in kaj več o tem ne morem reči". Dodal je še, da se pri nas "kar nadaljuje praksa politične uporabe kakšnih dokumentov iz delov arhivov" in da si omenjena tema zasluži malo kritičnega pogleda.

Za zavrnitev ni bilo negativnih posledic

Je pa tudi Mojca Drčar Murko, dolgoletna dopisnica iz Bonna, povedala, da je stik z njo vzpostavil SDV z željo, da vohuni za Jugoslaviji nenaklonjenimi tujimi novinarji (natančneje naj bi šlo za novinarja Spiegla).

Drčar Murkova je to zavrnila, je pa povedala, da ni noben novinar, ki je sodelovanje odklonil, nosil negativnih posledic. Tisti, ki so se odločili za to, pa so to po njenem storili zaradi oportunizma, saj so "verjetno računali na napredovanje".