Pred božičem so neznani storilci, proti katerim je lastnik vložil kazensko ovadbo, razkrili vodovodne cevi pri mlinu, zaradi česar je v ceveh zmrznila voda. Mlin in hiša sta bila tako od 17. januarja brez vode. Konec prejšnjega tedna pa je cevi v hiši razneslo, izteklo je preko 20 kubičnih metrov vode, ki je uničila omete in pode.

Najprej je kazalo, da so ob odjugi počile zamrznjene cevi. Vendar je izvedenec ugotovil, da so bile cevi snete na spojih, kar se zgodi ob nenadnih visokih pritiskih na dovodu pitne vode zaradi hitrih odpiranj in zapiranj vode na ventilih javnega vodovoda. Lastnik Grajskega mlina Bojan Preis je prepričan, da nekdo namerno povzroča škodo na objektu in se ga želi po nizki ceni polastiti.

Kot je Preis poudaril na današnji novinarski konferenci, je hiša zaradi poplave neprimerna za bivanje. Ocena škode še ni narejena, bo pa verjetno znašala nekaj 10.000 evrov. Morda bodo potrebni novi ometi in zamenjava 300 let starega poda. Samo za popravilo cevi pa je odštel že preko 1000 evrov. Poleg tega je Preis moral v preteklih letih plačati že visoke stroške za odvetnike, saj naj bi ga nekateri skušali spraviti iz mlina prek različnih inšpekcij.

O spletkah nič znanega

Preis je prepričan, da za tem stojijo tudi nekateri predstavniki občine. Gorjanski župan Peter Torkar pa je danes poudaril, da o teh spletkah ničesar ne ve. "Nepotrebno je, da z namišljenimi zadevami krade čas občini in javnemu podjetju Infrastruktura Bled," je dejal.

Gibanje Kultura-natura.si, ki je Preisu priskočilo na pomoč pri ohranjanju kulturne in naravne dediščine, je zoper odgovorne na Infrastrukturi Bled že podalo kazensko ovadbo. Javno podjetje so namreč opozorili, da se očitno s primarnim vodovodnim omrežje vsak lahko igra. "Reagirali so obešenjaško in se niso odzvali po svoji dolžnosti," je dejal predsednik gibanja Slavko Mežek.

Direktor Infrastrukture Bled Mirko Ulčar medtem trdi, da hišni priključek ni del javnega vodovoda. Zato so Preisa pozvali, naj za posredovanje naprej dobi soglasje lastnikov zemljišč, po katerih poteka priključek. Glede očitkov o vzrokih za poplavo pa je Ulčar povedal, da je na ta del vodovoda priključenih več gorjanskih hiš, v katerih bi v primeru odpiranja in zapiranja ventilov prav tako prišlo do poplav.

Preisu se zdi nesmiselno, da bi ponovno pridobival soglasja sosedov, saj jih je pridobil že pred desetimi leti, ko so priključek uredili. Ostane mu tudi možnost, da vodovodni priključek spelje po drugi poti. Vendar kot opozarja, je pred desetimi leti prav na prošnjo javnega podjetja priključek speljal po poti, ki teče prek treh tujih parcel, čeprav bi ga lahko speljal po svoji vzporedni parceli, kjer pa naj bi Infrastruktura Bled imela na črno zgrajen vodovod.