Obenem pričakujejo, da se bodo vsi začeti postopki sprejemanja potrebnih zakonskih aktov nadaljevali in da bo Slovenija še naprej ohranjala aktivno vlogo tako znotraj EU kot navzven.

V pismu izpostavljajo, da podnebne spremembe niso samo okoljski problem, da se njene razsežnosti dotikajo tako ekonomske realnosti kot družbene ureditve.

Prepričani so tudi, da ima Slovenija dober potencial za "zeleni razvoj", kjer lahko z relativno malo javnimi sredstvi zaženemo pomemben investicijski cikel. Podnebni izziv moramo zato, kot pišejo, uporabiti kot vzvod za inovacije, oblikovanje novih trajnejših delovnih mest, nižanje stroškov za podjetja in državo, povečanje energetske varnosti, povečevanje izvoza zelenih tehnologij ter s tem povečevanje konkurenčnosti gospodarstva, napredovanje obstoječe delovne sile in vključevanje občin ter državljanov v prehod v nizkoogljično družbo.

V pismu tudi izpostavljajo, da je EU že leta 2008 s sprejetjem Energetsko-podnebnega svežnja dala jasen signal, da bo zmanjševanje toplogrednih plinov ter prilagajanje nanje med njenimi glavnimi prioritetami. Unija ima po mnenju nevladnih organizacij resen namen ostati vodilna svetovna velesila v boju proti podnebnim spremembam. Na to napeljuje tudi pred kratkim objavljen Kažipot v konkurenčno nizkoogljično ekonomijo do 2050, kjer je zapisano, da EU išče stroškovno učinkovite načine za prestrukturiranje evropskega gospodarstva, ki bo prijazno podnebju in energetsko učinkovito.

V tem dokumentu predvideva, da bi EU lahko zmanjšala svoje izpuste toplogrednih plinov za 80 do 95 odstotkov do leta 2050. "To bi nam ob hkratnem povečanju kakovosti okolja in zraka prineslo izjemne priložnosti za zeleno rast in nova delovna mesta," še poudarjajo.

Nevladne organizacije, med njimi Greenpeace, Umanotera, Focus, Ekologi brez meja, poudarjajo, da podnebna politika v Sloveniji potrebuje primerno institucionalno, kadrovsko in finančno podporo. "K temu vas nenazadnje poziva vsaj 67 odstotkov slovenskih državljanov, ki menijo, da so podnebne spremembe edina in največja svetovna grožnja," so še sporočili.