Po prvih ocenah nova zakonodaja finančno nevtralna

Na ministrstvu za delo so v tem tednu opravili tudi prvo analizo učinkov nove socialne zakonodaje. Na podlagi 15.000 odločb, ki so bile izdane prejemnikov v lanskem letu, so ugotovili, da so se prejemki pri približno 10.000 osebah povečali in pri 2500 zmanjšali, medtem ko jih je preostalih 2500 pravice izgubilo. "Skupna masa finančnih sredstev je po prvih ocenah nevtralna. Prihranek zaradi izgube pravic se je namreč kompenziral z višjimi izplačili," je ocenil Dominkuš.

Zagotavlja, da je informacijski sistem, s katerim je bilo tako veliko težav, pred približno desetimi dnevi "začel delovati s polno paro", s tem pa se je število izdanih odločb bistveno povečalo. "Do včeraj smo na vseh centrih za socialno delo odločili že o 110.000 pravicah, med katere spadajo tako nove kot prenesene vloge. Od tega se jih več kot 26.000 nanaša na izplačevanje denarne socialne pomoči," je povedal Dominkuš, in ob tem poudaril, da so prosilci, katerih vloge so še v reševanju, upravičeni do akontacije. Po njegovih besedah je z izplačili "pokritih" okoli 90 odstotkov vseh vlog.

V prihodnje želijo učinkovitost sistema še izboljšati in skrajšati čas za pridobivanje podatkov iz različnih baz. Ker želijo denarne pomoči izplačevati čim bolj "ažurno", so se odločili, da bodo izplačila izvajali trikrat na na mesec. Poleg naslednjih izplačil, ki jih bodo izplačali v ponedeljek in v katerih bo dobilo pomoč okoli 7500 novih upravičencev, bodo izplačila izvajali še predvidoma 15. in 21. marca.

Zaposleni na centrih za socialno delo pod velikim pritiskom

Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije Darja Kuzmanič Korva je povedala, da so zaposleni na centrih za socialno delo pod velikim pritiskom. Poleg nadurnega dela in dela ob koncih tedna so namreč priče številnih osebnih tragedij. "Zaradi zmanjšanja ali ukinitve socialne pomoči so ljudje močno prizadeti. Grozijo s samomori, jokajo, grozijo zaposlenim..." je dejala Korva, ki ugotavlja, da je nova zakonodaja prosilce za socialno pomoč dobesedno "razgalila do konca". "Prej so bili podatki omejeni, zdaj pa lahko vidimo celotno prosilčevo premoženje in vse njegove prihranke. Zato so ljudje tudi bolj občutljivi," je povedala.

Ker pričakujejo, da bo naslednja faza reforme, v kateri bodo nekateri prejemniki morali socialne pomoči tudi vračati, "še hujša", so se odločili, da prostore centrov med delovnim časom zavarujejo z varnostniki. Fizično varovanje so po Dominkuševih besedah predvideli za tri mesece, strošek varovanja posameznega centra za socialno delo pa znaša okoli 2600 evrov na mesec.