Kazanje mišic bi lahko sicer bilo bolj kot z dejavnostmi, ki jih očitajo aretiranim osumljencem, posredno povezano z zadnjimi objavami zaupne elektronske pošte ameriškega varnostnega think tanka Stratfor, do katerih naj bi Wikileaksu pomagali računalniški zanesenjaki iz vrst skupine Anonymous.

Interpol pojasnjuje, da se je mednarodna policijska operacija Unmask (demaskiraj, razkrinkaj, op. p.) začela sredi februarja po vrsti napadov na kolumbijsko obrambno ministrstvo, predsedniške spletne strani, čilsko elektroenergetsko podjetje, narodno knjižnico in druge institucije. V lovu na anonimne borce za transparentnost in proti cenzuri spleta so argentinski, čilski, kolumbijski in španski organi pregona združili moči. V hišnih preiskavah v petnajstih mestih so zasegli okoli 250 kosov računalniške opreme in mobilnih telefonov, bančne kartice in gotovino ter aretirali 25 domnevnih hektivistov Anonymous, starih od 17 do 40 let. V Čilu naj bi po poročanju agencij aretirali pet ljudi - štiri Čilence in enega Kolumbijca. V Španiji so aretirali štiri hektiviste, ki naj bi stali tudi za napadi na spletne strani španskih političnih strank. Iz Argentine poročajo o desetih osumljencih.

"Ta operacija kaže, da ima kriminal v virtualnem svetu realne posledice za vpletene. Internet ni varno zavetje za kriminalne aktivnosti ne glede na to, od kod prihajajo in kje so njihovi cilji," se je po prsih potolkel izvršni direktor policijskih služb pri Interpolu Bernd Rossbach in napovedal nova združevanja policij znotraj Interpola prav z namenom boja proti spletnemu kriminalu.

Slovenska policija pri omenjenih aretacijah ni sodelovala z izmenjavo informacij o globalnem gibanju, ki povzroča sive lase organom pregona in oblastnikom ter je dejavno tudi pri nas. Tudi slovenski policisti so že sprožili predkazenske postopke zaradi napadov na slovenske spletne strani. "Ljubljanski kriminalisti vodijo predkazenske postopke za osem primerov, ki imajo znake kaznivega dejanja vdora v informacijski sistem. V teh preiskavah bodo opravili vse potrebne operativne ukrepe, med katere sodi tudi morebitna izmenjava informacij v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja. O ugotovitvah bodo obvestili pristojno državno tožilstvo," nam je včeraj pojasnil Drago Menegalija iz generalne policijske uprave.