Korošci naj bi namreč s pomočjo ločenega zbiranja in predelave odpadkov v omenjenem centru količino odpadkov zmanjšali kar za tretjino. Kocerod trenutno čaka še na tehnični pregled, potem zadržkov za začetek poskusnega obratovanja ne bo več. Minule dni pa so že začeli predelavo mokrih odpadkov in testiranje vseh naprav, da bi odpravili še morebitne zadnje pomanjkljivosti. Prav tako so v Kocerodu že izbrali ustrezen kader. Na razpis za 19 delovnih mest so prejeli več kot 340 vlog, kar je presenetilo tudi vodjo projekta Koceroda Ivana Plevnika.

Prednost mamicam s šoloobveznimi otroki

"Samo na dve razpisani delovni mesti za operaterja je prispelo 107 prošenj. Pozna se, da na Koroškem močno primanjkuje delovnih mest, zlasti za tehnične poklice, zato tolikšno število niti ne čudi.

Na delovno mesto prebiralca odpadkov, ki jih bomo sprva zaposlili 13, kasneje pa verjetno še kakšnih pet, je prispelo največ vlog. Med prijavljenimi so tudi ljudje s srednješolsko in celo višješolsko izobrazbo, čeprav povsem zadostuje že nižja izobrazba oziroma bi zaposlili tudi ljudi brez poklica. Zato je bilo zelo težko opraviti izbor," priznava Ivan Plevnik. Na koncu so se, pravi, odločali tako, da so pri izboru upoštevali socialne kriterije.

"Prednost smo dali predvsem mamicam, ki imajo več šoloobveznih otrok in ki so izgubile delo v Preventu," še pove Plevnik. Poleg prebiralcev so zaposlili še dva šoferja, tri vzdrževalce in tri operaterje, vsi pa prihajajo iz Koroške.

Projekt bo dražji, a ne bistveno

Plevnik pravi, da je za tehnični pregled praktično vse bolj ali manj pripravljeno, vloge pa so že na upravnih enotah. "Manjka še določena dokumentacija, ki jo še dopolnjujemo, nekatere pomanjkljivosti, ki pa niso ključnega pomena, pa bomo odpravili v teh dneh. Računamo, da bo tehnični pregled prihodnji teden opravljen in da bomo imeli 15. marca v rokah dovoljenje za poskusno obratovanje," je optimističen Plevnik. Ob tem dodaja, da bo projekt zaradi različnih zapletov in dodatnih stroškov na koncu tudi dobrih 13 odstotkov dražji.

"Zanj smo imeli na razpolago 19,7 milijona evrov, ajdovsko Primorje pa je ponudilo izključno ceno 15,7 milijona evrov. Dejansko se je medtem projekt nekoliko podražil, a ne toliko na račun Primorja kot bolj zaradi sprememb na področju predpisov v času gradnje. Zato smo projekt ves čas dopolnjevali. Nekatere ločeno zbrane frakcije, na primer, so bile sprva planirane, da jih bomo odlagali v zunanja skladišča, po novem pa bodo v zaprtih deponijah," pojasnjuje Plevnik.