Odbor za industrijo, raziskave in energetiko Evropskega parlamenta je danes potrdil poročilo o uredbi o gostovanju v javnih mobilnih komunikacijskih omrežjih v Evropski uniji. Ta uredba določa tudi maksimalne cene, ki jih mobilni operaterji lahko zaračunajo za gostovanje v svojih omrežjih.

Od poletja si v vsakem primeru nadejamo cenejšega gostovanja pri mobilnih operaterjih v tujini, a če bodo obveljali predlogi parlamenta, bodo cene padle še bolj od prvotnih načrtov Evropske komisije.

v skladu s poročilom parlamenta naj bi z začetkom julija za potrošnike minuta odhodnih klicev iz druge države EU stala največ 25 centov na minuto (sedaj 35 centov na minuto), dohodni klic pa nas bo lahko stal največ osem centov na minuto (sedaj 11 centov na minuto). Do julija 2014 naj bi se sicer cena odhodnih klicev znižala na 15 centov, dohodnih pa na pet centov na minuto.

SMS sporočila iz drugih evropskih držav naj bi se po predlogih parlamenta znižala z 11 centov na osem centov, do julija 2014 pa naj bi padla na pet centov. Prav tako bo cenejše podatkovno gostovanje, saj naj bi se cene letos poleti predvidoma znižale z 80 centov na 50 centov na megabajt, do julija 2014 pa naj bi dosegle 20 centov na megabajt.

Sicer pa je v poročilu vključenih tudi nekaj novosti; na primer predlog, da bi lahko potrošniki izbrali alternativnega ponudnika za storitve gostovanja, pri čemer pa bi obdržali svojo telefonsko številko in izbranega domačega operaterja. Prav tako se odbor zavzema za krepitev konkurence s spodbujanjem delovanja alternativnih ponudnikov, predvsem virtualnih mobilnih operaterjev, pa za dodatno cenovno preglednost in dostopnost informacij.

Poročilo bo sicer moral potrditi še celoten Evropski parlament, kar naj bi se zgodilo aprila. Dokončno potrditev pa bodo podale članice EU. Glede na dosedanje izkušnje na tolikšno znižanje cen ne bodo pristale.

Sicer pa je morala evropska komisarka za konkurenco Nellie Kroes danes v Barceloni, kjer se odvija sejem Mobile World Congress, znova braniti omejevanje cen s strani Evropske komisije. Kritičen je bil predvsem prvi mož Vodafonea Vittorio Colao, ki EU očita pritisk na cene v času krize, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Kroesova je bila trdno na strani potrošnikov. "Ko uporabnikov ne bo več strah uporabljati pametnih telefonov in tablic v času potovanja po Evropi, bodo pridobili tudi operaterji," je poudarila.