Kot je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi knjige povedal Bernik, so se partnerske zveze zelo spremenile. "Včasih je bila poroka zagotovilo za dostop do spolnega partnerja. Danes je zvez veliko, to pa vpliva na spolno aktivnost," je dejal. Dodal je, da je ženska populacija spolno bolj aktivna zaradi serijske monogamije.

Po Bernikovih besedah spolnost pred poroko v Sloveniji ni več dilema oziroma tema raziskovanja. Pri tem je Bernik poudaril, da je zvestoba visoko cenjena. "Monogamnost je norma, večina ljudi si želi imeti spolnost v stabilni zvezi," je pojasnil.

Številna posilstva

Na vprašanje, ali je bila kdaj prisiljena v spolni odnos, je pritrdilno odgovorila vsaka deseta anketirana ženska, je povedala ena od avtorjev Irena Klavs. Poudarila je, da je zaskrbljujoč podatek ta, da je bila vsaka stota Slovenka v prvi spolni odnos prisiljena.

Po Bernikovih besedah se ženske bolj prilagajajo okolju. Medgeneracijske primerjave kažejo velike razlike pri ženskah, moški pa so se v primerjavi z ženskami malo spremenili, je pojasnil.

Homoseksualnost še vedno moralno odprta tema

Kot je dejal Bernik, je homoseksualnost tema, ki je v Sloveniji še vedno moralno odprta: "Je del populacije, ki nima zadržkov, in del, ki jih ima."

Sicer Slovenci in Slovenke v spolnosti ne izstopajo. Njihovo spolno življenje je zelo podobno tistemu v zahodnoevropskih državah. Po Bernikovih besedah so Slovenci in Slovenke po nekaterih podatkih bolj podobni skandinavskim državam: "Nismo ne izjemno dremavi, ne izjemno živahni." Povedal je še, da je bila večina sodelujočih v anketi s svojo spolnostjo zadovoljna.

Prva nacionalna raziskava o spolnem vedenju

Podatki v knjigi so plod prve nacionalne raziskave spolnega vedenja Slovencev in Slovenk. Raziskavo so izvedli v verjetnostnem vzorcu splošnega prebivalstva, v katerem je sodelovalo 1752 Slovencev in Slovenk, starih med 18 in 49 let. Raziskavo je koordiniral Inštitut za varovanje zdravja, podatki so bili po večini zbrani leta 2000.