Zunanji minister Karl Erjavec je po poročanju STA po zasedanju dejal, da Slovenija nasprotuje temu, da bi bil na seznamu en sam poslovnež, saj je po njegovih besedah takšnih, ki podpirajo Lukašenka, več. Če bo na seznamu gospodarstvenikov več in bo EU celovito pristopila k temu vprašanju, pa bo Slovenija sankcije podprla, tudi če bo na seznamu Čiž, je po poročanju agencije dejal Erjavec.

Na "črni seznam" EU so bila v preteklosti uvrščena tri beloruska podjetja, vsa v lasti iste osebe.

O gospodarstvenikih marca

Čižova poslovna mreža stoji za sto milijonov dolarjev vrednim gradbenim poslom v Minsku, v katerem je nedavno ključni partner postal ribniški Riko.

O sankcijah proti gospodarstvenikom bodo zunanji ministri odločali na zasedanju prihodnji mesec, dotlej pa bodo delovna telesa v Bruslju o tem opravila "poglobljeno razpravo", je sporočilo zunanje ministrstvo.

Po besedah diplomatskega vira v Bruslju se je o črnem seznamu oseb iz Belorusije med zunanjimi ministri EU razvnela "vroča razprava", tudi Erjavec je dejal, da so bili pogovori naporni. Najbolj sta sankcije zagovarjali Poljska in Švedska.

EU je sankcije proti osebam iz Belorusije začela sprejemati lani po spornih predsedniških volitvah leta 2010 in po zapiranju in obsodbah, ki so sledila protestom proti Lukašenku. Na seznam je uvrstila več kot dvesto oseb. Januarja letos je svet za zunanje zadeve, kjer se sestajajo zunanji ministri, sprejel razširjena merila za sankcije proti posameznikom iz Belorusije (Slovenijo je zastopala še prejšnja vlada). Na podlagi teh meril je nastal seznam dodatnih oseb, proti katerim naj bi EU uvedla sankcije. Prednostno vlogo pri sestavi seznama so imele države, ki imajo v Belorusiji veleposlaništva in s tem več informacij na terenu. Slovenija ga nima, za Belorusijo je pristojno veleposlaništvo v Moskvi. Imena lahko predlagajo tudi druge države, seznam pa mora biti sprejet soglasno. Po besedah slovenskega vira se je Čiž na seznamu znašel po tistem, ko je posel z njegovim podjetjem dobil Riko. Domnevno se je zanj potegovalo še francosko podjetje. Podjetij oziroma gospodarstvenikov, ki bi zaradi bogatenja na račun povezav z Lukašenkom lahko končali na seznamu, je po ocenah diplomata v Bruslju "kup". Čiž je bil na tokratnem seznamu edini.

Včeraj se je oglasil beloruski aktivist in novinar Aleksander Otrošenkov in Slovenijo obtožil, da daje prednost gospodarskim interesom pred političnimi zaporniki, ki jih odlaganje ukrepov lahko stane življenja. EU od Minska zahteva izpustitev političnih zapornikov in njihovo rehabilitacijo.

Sredi marca uradno s Pusićevo

Erjavec se je včeraj v Bruslju prvič srečal tudi s hrvaško kolegico Vesno Pusić. Govorila sta o arbitražnem sporazumu, ki ga bo nova vlada po besedah Erjavca spoštovala, ter o arbitrih in sekretariatu sodišča, je sporočilo zunanje ministrstvo. Erjavec je tudi dejal, da ne pričakuje težav z ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe. Kot smo izvedeli, se bosta Erjavec in Pusićeva uradno sestala sredi marca.