Vlada je predlog zakona obravnavala že minuli četrtek, a mnenja o predlogu ni sprejela. Takrat je ugotovila, da je državno poroštvo omogoča cenejše financiranje, kot če bi se družba zadolžila na podlagi drugih jamstev, je bila pa zaskrbljena nad tem, kako je projekt doslej potekal.

Ministrstvo, pristojno za energetiko, naj bi do danes pripravilo poročilo o tem, kaj se je s projektom dogajalo v preteklosti, po sklepu vlade pa mora ustrezne postopke za uveljavljanje odgovornosti za ugotovljene nepravilnosti in pomanjkljivosti pri projektu izvesti najkasneje do 30. aprila. Vlada bo odgovornost zahtevala na podlagi že narejenih revizijskih poročil.

Medtem je protikorupcijska komisija v torek objavila vmesne ugotovitve o projektu, ki jih je posredovala tudi vladi. Po ugotovitvah komisije je bil projekt zasnovan in izveden netransparentno, ob pomanjkljivem nadzoru in obremenjen s političnimi in lobističnimi vplivi, zaradi česar so podana visoka tveganja za korupcijo in nasprotje interesov.

Po mnenju komisije je problematika Teša 6 v veliki meri tudi posledica "neustreznega nadzora, neodzivnosti, sistemske (ne)urejenosti in neusklajenosti državnih organov".

Morebitna odločitev o nadaljevanju projekta mora po oceni komisije vsebovati ukrepe za odpravo preteklih nepravilnosti in tudi vzpostaviti dodatne mehanizme, ki bodo zagotavljali nadzor, preglednost in izogibanje nasprotju interesov.