Kot piše dopisnica Dela Zorana Baković, sta v sporu Apple, ena izmed najbolj priljubljenih ameriških družb na Kitajskem in Proview International Holding iz Shenzhena, ki trdi, da je lastnik iPadovega imena na kitajskem trgu.

Apple brez imena iPad na Kitajskem?

Ameriška korporacija trdi, da je pred tremi leti od Proviewa kupila iPadovo ime za 55.000 dolarjev, tožnik pa zdaj v tožbi ugotavlja, da sporazum ni veljal za kitajski trg. Yang Rongshan, predsednik shenzhenške družbe, ki je sprva zahtevala dve milijardi dolarjev, zdaj pa se zdi, da se bo dogovorila za polovico nižji znesek, pravi, da če ne bodo prejeli ustrezne odškodnine, Apple ne bo mogel uporabljati imena iPad na Kitajskem.

Kot piše Delo, bodo Kitajci Apple, če ne bo plačal odškodnine tožniku, obtožili kraje imena. Proview namreč grozi, da bo preprečil izvoz tabličnih računalnikov iz Kitajske, kjer sestavljajo Applove izdelke za ves svet. Žrtve škandala tako ne bi bili le kitajski, ampak tudi vsi drugi pristaši iPada po vsem svetu.

Xie Xianghui, odvetnik shenzhenske družbe trdi, da je kitajsko podjetje leta 2000 registriralo izdelek, ki so ga takrat še razvijali, imenoval pa se je Internet Personal Assistance Device. Skrajšano IPAD. To je bil kompakten računalnik, ki ga je omenjena družba menda proizvajala do leta 2009, ko so ga nehali izdelovati zaradi spora z Applom.

Milijarda dolarjev primerna odškodnina

Nekaj krajevnih sodišč, med njimi tudi shenzhenško, je, čeprav Proview ne pokaže omenjenega izdelka, proizvodni obrati, o katerih Xie trdi, da lahko še naprej izdelujejo IPAD, pa samevajo, že odločilo v korist tožnika. Zato so morale vse prodajalne na teh območjih s polic umakniti iPad s podobo jabolka.

Odvetnik Xie pravi, da bi milijarda dolarjev zadostovala za to, da bi se bila njegova stranka pripravljena pogoditi. Če bo hotel Apple rešiti enega svojih najuspešnejših izdelkov, pa bo kot kaže to tudi verjetno končna vsota, ki jo bo morala omenjena ameriška družba tožniku plačati. Kot piše Delo, tik pred odločitvijo sodišča v Šanghaju, ki jo pričakujejo ta teden, in sodbo visokega sodišča v Guangdongu, ki jo bodo predvidoma izrekli konec meseca, ameriški družbi ne preostane nič drugega, kakor da čim prej poravna zahtevano vsoto.

Kot piše časnik, noben predstavnik kitajske družbe ni nikoli zanikal, da Proview zahteva samo denar, saj nočejo ne uničiti ne "raniti" Appla. Skratka, Apple bo morda plačal kar milijardo dolarjev, da bo lahko na Kitajskem še naprej uprabljal svoje ime.