Glasbeniki bodo poleg koncertne priložnosti, ki jih bo najverjetneje popeljala na enega izmed štirih pomembnih glasbenih festivalov v Evropi (madžarski Sziget, hrvaški Terraneo, srbski Exit in avstrijski Waves Wienna), dobili tudi priložnost za pogovore s strokovnjaki in znanja, da se enakovredno predstavijo še na drugih področjih, pomembnih za preboj in obstoj v glasbenem svetu - od izdelave videomateriala, ki je danes nuja promocije, prek stikov z lastniki koncertnih prostorov in klubov do poznavanja avtorskih pravic in drugega pravnega znanja.

Predstavitev petnajsterice

Festival bo razdeljen na dva glavna dela, in sicer na koncerte in na delavnice oziroma okrogle mize, potekal pa bo med 21. in 25. marcem na štirih lokacijah po Ljubljani - to so CUK Kino Šiška, Orto bar, Gala hala in K4. Glavni organizator Slovenskega tedna glasbe je društvo Metronom, direktorica festivala pa Mateja Koren, ki je vesela množične podpore naših glasbenih inštitucij, glasbenikov in tudi gospodarstvenikov, saj si želijo, da se ta festival uveljavi tudi za naprej. Osrednja partnerja festivala sta sicer SIGIC - Slovenski glasbenoinformacijski center in British Council.

Vsak večer se bodo na koncertnem prizorišču predstavili štirje bendi, kje, kdaj in kdo, bo znano pozneje, vsekakor pa lahko naštejemo bende, ki so se prebili v ožji izbor: to so Barely Modern, Beatmyth, Dandelion Children, Dežurni krivci, Hex, Last Day Here, London, Mojcart, Neomi, Noctiferia, The Tide, Toronto Drug Bust, ŠKM Banda, Torul in Werefox. Na podlagi posnetkov so jih izbrali predstavniki vseh omenjenih štirih evropskih festivalov, a šele po poslušanju bendov v živo bodo določili tiste, ki bodo na festivale tudi odpotovali.

Več predavanj in delavnic

Čez dan bodo potekala predavanja in delavnice, kjer bodo odpirali aktualne teme iz glasbenega in organizacijskega področja, kot so avtorsko pravo, delovanje glasbenih organizacij, založniški trendi, glasbeno novinarstvo, prodor na večje trge ali pomen videospotov kot del vizualne podobe glasbe. Osrednji gost bo nedvomno Daniel Miller, direktor založbe Mute Records, ki bo predstavil dobro prakso v Veliki Britaniji in spregovoril o trenutnem stanju na svetovni glasbeni sceni. Predaval bo tudi Si Hawkins, urednik angleškega časopisa The Clash, ki je intervjuval številne uveljavljene glasbenike, pridružil se mu bo še en glasbeni novinar, Tim Cooper, ki piše za ugledne britanske medije in je urednik revije Contemporary. Osredotočili se bodo tudi na slovensko glasbeno novinarstvo; na delavnici, ki jo bo vodil doc. dr. Marko Milosavljević, bodo debatirali, kako kakovostno in poglobljeno pisati o glasbi. Po delavnicah in predavanjih bodo tudi odprte razprave. Kako kot glasbeniki predstaviti svoje delo javnosti in kako z njo komunicirati, bo mogoče spoznavati na delavnici z moderatorjema Bojanom Rojkom, slovenskim glasbenim menedžerjem, ter Sanjinom Djukićem, hrvaškim strokovnjakom za odnose z javnostmi, katerima se bodo ob koncu pridružili še predstavniki različnih domačih in tujih festivalov.

Na tako imenovano klubsko čajanko bodo povabili tako bende kot lastnike klubov in organizatorje koncertov, da v neposrednem stiku dorečejo kakšen posel. Glasbeniki pa se bodo na posebni delavnici s predstavniki SIGIC, SAZAS, IPF, Urada za intelektualno lastnino Slovenije ter pravniki lahko seznanili z osnovami avtorskega prava in različnimi organizacijami, ki v Sloveniji podpirajo glasbenike. Kako z malo denarja posneti dober videospot, se bodo pogovarjali na delavnici, ki jo bo vodil Matic Majcen, urednik spletne revije Podoba - Glasba, in ker bo delavnica praktična, bodo v sodelovanju s skupino Elvis Jackson imeli potencialni režiserji možnost, da s fotoaparatom posnamejo videospot za njihovo skladbo Against the gravity.

Festival se bo zaključil v nedeljo, 25. marca, ob 18. uri, ko bodo v CUK Kino Šiška razglasili, kateri glasbeni izvajalci bodo nastopili na katerih festivalskih odrih. Dogajanje bo zaključil koncert skupine Subways z gosti v organizaciji festivala Rock Otočec.