Jonathan Mayer, neodvisni raziskovalec s Stanfordske univerze, ki je odkril napako, je za Guardian izjavil, da je bilo zaradi tega oškodovanih več milijonov uporabnikov.

EFF nagovoril Google

Electronic Frontier Foundation (EFF), ki se bori za pravice uporabnikov spleta, opozarja, da Google morda sledi tudi uporabnikom drugih spletnih brskalnikov, na primer brskalnikov na androidih, saj je na teh telefonih zakonodaja o zasebnosti drugačna. Googlu pa sporočajo: "Končno je prišel čas. Morate ustvariti ponudbo v skladu z varovanjem zasebnosti, da bi si povrnili zaupanje uporabnikov. Čas je za novo poglavje v Googlovi politiki o zasebnosti. Čas je da pričnete dajati uporabnikom možnost izbire pri sledenju in njihovo odločitev spoštujete.“

Pod drobnogledom komisij

Goggle je zaradi odkritja že v postopku ameriške Federal Trade Commission in pod drobnogledom Evropske komisije.

Kako dolgo že sledijo?

Google ne želi komentirati, kako dolgo že nezakonito uporablja sistem sledenja uporabnikom, Mayer pa meni, da se to zagotovo dogaja že od decembra lani, če ne že dlje. Apple ob tem komentira, da se zaveda težave in da se trudi, da bi sistemu preprečili sledenje uporabnikom Safarija.

Kako deluje sistem?

Sledilni sistem deluje s pomočjo piškotkov, ki se aktivirajo zgolj pri klikih na oglase. Google trdi, da so lahko bili oškodovani zgolj tisti uporabniki Safarija, ki so uporabljali Google's Ads Preferences Manager. Iz Googla so javili še, da zagotavljajo, da sledilnih sistemov ni bilo na nobenem drugem brskalniku.