V nasprotju s splošnim prepričanjem odraslih, otrokom klovni niso bistveno všeč, še več, zdijo se jim strašljivi, je pokazala raziskava, ki so jo izvedli na univerzi v Sheffieldu. Na kalifornijski univerzi pa so ugotovili, da so se otroci precej burno odzvali na "znano obliko telesa in neznan obraz". Močno naličen obraz, ki izraža pretirano veselje ali žalost, človeku onemogoči, da razbere sporočilno vrednost obraznih potez in zaradi tega ne more soditi o akcijah ali namenih osebe.

Strah pred klovni se poglobi, ko domnevno vesel človek izvaja vrsto agresivnih dejavnosti: nekoga poškropi z vodo ali ga spotakne. To povzroči zmedenost, ki pa vodi v strah. S klovnofobijo se običajno srečujejo otroci, stari od 2 do 7 let, strokovnjaki pa poznajo tudi primere najstnikov in odraslih oseb, ki se strahu ne morejo otresti. Tako kot druge fobije, se tudi klovnofobija razvije v podzavesti, kot obrambni mehanizem. Tisti, ki trpijo za njo, naj bi imeli slabe izkušnje s klovni v otroštvu, ali pa jim je slab občutek ostal, ko so gledali vrsto neprijetnih filmov o domnevno zelo prijetnih zabavljačih.

Simptomi klovnofobije

Če v času pustnih zabav in trkanj na vrata opazite simptome: primanjkovanje sape, hitro dihanje, občutek tesnobe, nereden srčni utrip, potenje in slabost, suha usta in občutek groze, potem je možno, da se bojite klovnov, pa si tega nočete priznati. Ne skrbite, fobije so ozdravljive. Kako, si lahko pogledate v naslednjem video posnetku:

Še zanimiv podatek

Leta 2006 so bili organizatorji rockfestivala Bestival na otoku Wight prisiljeni spremeniti svojo cirkuško tematiko, saj se je več obiskovalcev oglasilo, da trpijo za klovnofobijo. Organizatorji so hoteli podreti svetovni rekord, postavljen leto poprej, ko se je kar 10 tisoč ljudi našemilo v kavboje in Indijance.

S klovni pa bi organizatorji Bestivala izzvali množično paniko in pokvarili vzdušje festivala. Klovnofobija se je namreč izkazala za "otoško posebnost". Povezovalec dogodka Rod da Bank je takrat za BBC dejal, da so temo festivala morali spremeniti, saj so se bali, da bi se obiskovalci namesto na ulice podali raje na beg v gozdove.