Po podatkih Banke Slovenije se je izpostavljenost bank do podjetij bonitetne ocene C od leta 2009 do konca minulega leta skoraj podvojila, na več kot pet odstotkov celotne razvrščene aktive oziroma 2,5 milijarde evrov. Poleg tega se je izpostavljenost do podjetij najslabših bonitetnih razredov D in E, ki svojih dolgov bankam najverjetneje nikoli ne bodo plačala, povečala z 2,25 na 5,58 odstotka celotnih terjatev oziroma na 2,77 milijarde evrov. Znesek se je od leta 2009, ko je znašal 1,1 milijarde evrov, več kot podvojil.

Število podjetij, ki banki z zamudo poravnavajo obveznosti, se je v minulem letu povečalo za 800 na že več kot 5300 zamudnikov. Če so podjetja s poravnavanjem obveznosti do bank konec leta 2010 v povprečju zamujala 289 dni, se je povprečno število dni zamud do konca lanskega leta povečalo na 380 dni. V Banki Slovenije medtem pojasnjujejo, da si banke lahko za ta posojila zaračunavajo zamudne obresti, a le, če ocenijo, da bodo poravnane. "V nobenem primeru pa banka v skladu z računovodskimi standardi med obrestne prihodke ne vključi obračunanih obresti na oslabljeni del glavnice. Na primer, če je finančno sredstvo oslabljeno in je njegova knjigovodska vrednost le še 70-odstotna, banka v prihodke vključi le 70 odstotkov obračunanih obresti," so pojasnili v centralni banki.

Prihodki od obresti so se bankam lani v primerjavi z letom prej povečali za 6,8 odstotka na 2,2 milijarde evrov. Še leto prej so na letni ravni beležili padec. Lani so se povečali tudi odhodki za obresti, in sicer za skoraj 16 odstotkov, čiste obresti pa so se tako znižale za dva odstotka na nekaj več kot milijardo evrov.

V minulem letu so banke finančne obveznosti do evrosistema povečale za več kot 1,1 milijarde evrov, medtem ko so se obveznosti do tujih bank znižale za več kot dve milijardi evrov. Posojila podjetjem so se v minulem letu znižala za več kot milijardo evrov.

katja.svensek@dnevnik.si