Sama se je odločila, da šolanje za kozmetičnega tehnika nadaljuje samoplačniško, za 1000 evrov na letnik, velika večina ostalih pa je, kot je dejala, zaradi pomanjkanja denarja študij opustila. "Bil je jok. Marsikdo tega stroška ni zmogel. Od dvanajstih, kolikor nas je bilo financiranih, smo ostali samo trije," je povedala udeleženka izobraževanja, ki je želela ostati neimenovana.

Šolsko ministrstvo: Zmanjkalo je denarja

Bodoča kozmetičarka se čuti ogoljufano, saj je bilo, kot pravi, v pogodbi, ki jo je podpisala z ministrstvom za šolstvo in ministrstvom za delo, "lepo navedeno, da se nam omogoči pridobitev javno formalne izobrazbe", prav tako pa jim ni nihče omenil možnosti prekinitve financiranja. "Ker želiš pridobiti izobrazbo, da se boš lahko lažje zaposlil, se trudiš in držiš vseh obveznosti, ki ti jih nalaga pogodba. Prebediš vse noči, se odrekaš vsemu, se trudiš, dobivaš odlične ocene, potem pa tak šok," je povedala. "Ogoljufani udeleženci izobraževanja" od pristojnih ministrstev že tri mesece prosijo za pojasnila. "Na ministrstvu za delo nam govorijo, da ni denarja, na ministrstvu za šolstvo pa obljubljajo, da bodo zadevo rešili, a se ni doslej zgodilo nič," pravi avtorica pisma.

Na ministrstvu za šolstvo in šport so nam povedali, da je 1. januarja prenehala veljati določba zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, ki je zagotavljala potrebno pravno podlago za izvedbo programa izobraževanja za brezposelne osebe. Poleg tega pa so se z rebalansom proračuna za leto 2011 sredstva znižala s 5 na 2,8 milijona evrov, kar je, kot so dejali, zadoščalo le za povrnitev vseh stroškov šolnin in učne pomoči brezposelnim osebam v šolskem letu 2010/2011. Ker se je pogodba o vključitvi v izobraževanje sklepala za posamezno šolsko leto in ker so bile obveznosti za šolsko leto 2010/2011 v celoti uresničene, so na ministrstvu prepričani, da sklenjene pogodbe niso kršili.

Pojasnili so, da je z novim letom formalno izobraževanje brezposelnih v skladu z novim zakonom o urejanju trga dela vključeno v katalog aktivne politike zaposlovanja. Zanj naj bi bilo po trenutno veljavnem proračunu ministrstva za šolstvo in šport na voljo do 2,5 milijona evrov ter stroški prevozov in nadomestila za daljše oblike izobraževanja, ki jih krije ministrstvo za delo. Formalno izobraževanje brezposelnih oseb bo, kot pravijo, prioritetno usmerjeno v financiranje šolnin tistim brezposelnim, ki nadaljujejo in zaključujejo programe poklicnega in srednješolskega izobraževanja, prednostno financirana pa bodo izobraževanja v naravoslovnih in tehniških smereh oziroma deficitarnih poklicih. Avtorica pisma se je ob tem pojasnilu samo zasmejala. "Kolikor vem, še vedno sama plačujem stroške izobraževanja, pa čeprav te pogoje v celoti izpolnjujem," je dejala.

"Povračilo brezposelnemu kaj prida ne pomaga"

Na ministrstvu za šolstvo pravijo, da so brezposelne osebe, katerim v letošnjem letu niso mogli financirati izobraževanja, povabili k prijavi za sofinanciranje šolnin za zmanjševanje izobrazbenega primanjkljaja, v okviru katerega jim Javni sklad RS za razvoj kadrov in štipendije za uspešno opravljene obveznosti v okviru srednješolskega izobraževanja (nižje poklicno, srednje poklicno, srednje strokovno, poklicno tehnično in gimnazijsko izobraževanje) zagotavlja povračilo šolnin v višini 90 odstotkov upravičenih stroškov.

Naša sogovornica je na to dejala, da poznejše povračilo brezposelnim kaj prida ne pomaga, saj nimajo niti za preživetje, kaj šele za šolnino. Ob tem je dodala, da so jih tudi na šoli opozorili, naj si ne obetajo preveč, ker da povračilo ni 100-odstotno zagotovljeno. Glede na grenko izkušnjo iz lanskega septembra ji lahko pritrdimo, da je kaj takega več kot mogoče.