Na tradicionalnem sprejemu diplomatskega zbora ob začetku leta je Türk spomnil, da mednarodni gospodarski položaj ostaja negotov in odpira številna vprašanja o tem, kakšen naj bo prihodnji razvoj. Odprta so vprašanja o vlogi države v zagotavljanju razvoja, o vlogi tržnih sil in finančnega sektorja.

S temi vprašanji je soočena tudi Slovenija. Po mnenju predsednika "nam je v preteklem letu uspelo ohraniti socialno kohezivnost in obnoviti gospodarsko rast, še naprej pa nas čakajo pomembne naloge na področju javnih financ in nujnih ekonomskih in socialnih reform". Novi vladi želi uspeh pri opravljanju teh zahtevnih nalog.

"Naša tradicionalna nagnjenost k previdnosti in postopnosti nam je v preteklosti pomagala izogniti se številnim pastem ekonomske tranzicije, a je sčasoma postala ovira pri sprejemanju nujno potrebnih reform," je ocenil Türk, ki meni, da potrebujemo reforme, ki bodo vzpostavile nov razvojni model.

Pomemben trden mednarodni položaj Slovenije

Kot je izpostavil predsednik, je v teh časih pomembno, da je mednarodni položaj Slovenije trden in da so temeljne smeri naše zunanje politike jasne. Letos mineva 20 let, odkar je Slovenija članica Združenih narodov in ves ta čas je po Türkovih besedah imela aktivno in konstruktivno vlogo v tej svetovni organizaciji.

Spomnil je, da je Slovenija v 20 letih neodvisnosti uspešno razvijala odnose s svojimi sosedami, bistven napredek pa je dosegla prav v zadnjih nekaj letih. "Posebej se veselimo skorajšnjega članstva Hrvaške v EU, kar bo odnose med državama obogatilo z novo razsežnostjo sodelovanja in možnostjo skupnega nastopanja," je zagotovil.

Izpostavil je tudi slovenska prizadevanja za čimprejšnji začetek pogajanj o članstvu Črne gore ter da bi Srbija kmalu izpolnila pogoje za status kandidatke, saj se širitveni proces po njegovem prepričanju mora nadaljevati.

Türk: Potrebujemo dogovor o celovitem pristopu

Predsednik verjame, da v EU, ki prestaja težke čase, premoremo dovolj modrosti in odločnosti, da s skupnimi močmi presežemo nove izzive. "Potrebujemo dogovor o celovitem pristopu, ki bo poleg varčevalnih ukrepov, fiskalne konsolidacije in varovalnih mehanizmov vseboval tudi ukrepe za spodbujanje rasti in konkurenčnosti," je izpostavil Türk.

O spopadanju s krizo je kot doajen diplomatskega zbora spregovoril tudi apostolski nuncij v Sloveniji, nadškof Juliusz Janusz. "Sedanji trenutek je po vsem svetu na žalost zaznamovan z globoko zaskrbljenostjo, ki je dramatičen izraz različnih kriz - gospodarske, politične in družbene," je dejal in dodal, da bi morali nekdanje vrednote poštenosti, skromnosti, dobrodelnosti in solidarnosti prenesti na mlado generacijo. "Vsekakor pa tako kot v preteklosti tudi zdaj ne bi smeli izgubiti upanja," je prepričan.