"Jasno je, da mora napore za končanje nasilja spremljati dialog med vsemi političnimi silami," je dejal vodja ruske diplomacije in dodal, da je sirski predsednik "potrdil svojo željo sodelovati v tem procesu".

Pozdrav Lavrovu (foto: AP).

Lavrov je še dejal, da je Moskva pripravljena sodelovati pri iskanju rešitve, ki bi temeljila na načrtu Arabske lige. Ta predvideva, da bi al Asad oblast predal podpredsedniku države. Rusija je sicer načrt doslej kritizirala.

Po besedah Lavrova si tudi sirske oblasti želijo, da misija Arabske lige nadaljuje z delom oziroma ga še razširi. Misija je začela delovati decembra, a je konec januarja zaradi razraščanja nasilja v Siriji delo prekinila. Ruski zunanji minister je po pogovorih s sirskim predsednikom tudi napovedal, da bo ta kmalu objavil datum obljubljenega referenduma o spremembi ustave.

Lavrov, ki ga spremlja vodja ruske zunanje obveščevalne službe Mihail Fradkov, je v Damask prispel, potem ko sta Rusija in Kitajska ob ostrih kritikah Zahoda v soboto v Varnostnem svetu ZN blokirali sprejetje resolucije z obsodbo sirskega režima. Pred obiskom je dejal, da bo v Damask prenesel sporočilo, vendar o njegovi vsebini ni želel govoriti.

Tudi po srečanju Lavrov ni razkril sporočila, dejal je le, da verjame, so ga sirske oblasti slišale. Vodja ruske diplomacije je bil na ulicah Damaska deležen navdušenega sprejema več tisoč ljudi, ki so, kot kažejo posnetki sirske televizije, mahali z ruskim in sirskimi zastavicami ter se zahvaljevali Moskvi za podporo režimu.

"Hvala, Rusija in Kitajska" (foto: AP).

Grozljivo slabe razmere

Sirske sile obstreljevanje Homsa nadaljujejo tudi danes, eksplozije je bilo slišati tudi ponoči, navaja opozicijski aktivist. Ta je povedal, da vsakih pet minut odjeknejo štiri eksplozije. Poleg tega so po mestu povsod nameščeni ostrostrelci, tako da je gibanje onemogočeno. Primanjkuje hrane in zdravil, humanitarne razmere pa so vse slabše.

Moški, ubit v mestu Homs (foto: AP).

Sirska vlada je danes vnovič zatrdila, da bo nadaljevala operacijo v Homsu, "da bi območje očistila terorističnih skupin". Operacija se bo nadaljevala, dokler v vseh delih Homsa ne bo znova vzpostavljen red, je sporočilo sirsko notranje ministrstvo.

Odpoklic šestih veleposlanikov

Šest držav Sveta za zalivsko sodelovanje se je zaradi "množičnega pokola" neoboroženih civilistov v Siriji danes odločilo izgnati veleposlanike Sirije, svoje pa odpoklicati iz Damaska. Kot so poudarile, ne vidijo smisla v nadaljevanju diplomatskih odnosov, "potem ko je sirski režim zavrnil vse poskuse in vsa iskrena arabska prizadevanja za rešitev krize in končanje prelivanja krvi".

Pred bolnišnico v Homsu (foto: AP).

V izjavi so Savdska Arabija, Katar, Kuvajt, Bahrajn, Združeni arabski emirati in Oman še obsodili "množičen pokol neoboroženega sirskega naroda" med skoraj enajstmesečnim zatiranjem s strani režima predsednika Bašarja al Asada. Kot so poudarili, z zaskrbljenostjo in jezo spremljajo naraščanje ubijanja in nasilja v Siriji, ki ni prihranjeno nobenemu otroku, ženski ali starejši osebi.

Druge arabske države so pozvali, naj na naslednjem srečanju Arabske lige, ki bo prihodnji teden, sprejmejo odločilne ukrepe "v odgovor na to nevarno stopnjevanje nasilja nad sirskim narodom". Doslej je bila edina arabska država, ki je napovedala izgon sirskega veleposlanika, Tunizija. To je napovedala 4. februarja in takrat k istemu koraku zaradi nadaljevanja nasilja v Siriji pozvala tudi ostale arabske države.

Ameriško veleposlaništvo v Damasku (foto: AP).

Do odločitve zalivskih držav sicer prihaja, potem ko so Francija, Italija, Nizozemska in Španija danes poklicale na posvet svoje veleposlanike v Siriji. Pred tem sta to storili že Velika Britanija in Belgija. ZDA pa so svoje veleposlaništvo v Damasku zaprle. Rim je ob tem najostreje obsodil "nesprejemljivo nasilje" nad civilnim prebivalstvom. Francija pa je sporočila, da je začela pogovore s partnerji v Bruslju o vnovični okrepitvi sankcij proti Siriji.

Michael Mann, tiskovni predstavnik visoke zunanje predstavnice EU Catherine Ashton, pa je v Bruslju danes sporočil, da Evropska unija za zdaj ne namerava umakniti vodje delegacije EU v Siriji.

Po Turčiji še Kitajska

Ob Turčiji sedaj tudi Kitajska razmišlja o diplomatski pobudi glede Sirije. Kitajsko zunanje ministrstvo načrtuje, da bi poslalo diplomate v nekatere države na pogovore o reševanju krize v Siriji, je danes sporočil tiskovni predstavnik ministrstva Liu Weimin. Dodal je še, da želi Kitajska igrati "konstruktivno vlogo" pri iskanju politične rešitve. Pred Pekingom je že turški premier Recep Tayyip Erdogan v Ankari danes napovedal, da bo njegova država sprožila novo pobudo podobno mislečih držav s ciljem končati že skoraj leto dni trajajoče nasilje v Siriji.

Foto: Reuters

Kitajski Ljudski dnevnik, ki je blizu komunističnim oblastem, je odločitev Pekinga zagovarjal kot "odgovorno", razmere v Siriji pa označil za "izredno kompleksne". Pomoč eni od strani bi lahko bila "seme za katastrofo", se je po poročanju dpa slikovito izrazil časnik. Italija in Francija pa sta se danes spričo nadaljevanja krvavega nasilja sil predsednika Bašarja al Asada nad prebivalstvo odločili odpoklicati svoja veleposlanika iz Sirije.

V Rimu so se sicer odločili, da njihovo veleposlaništvo v Damasku za zdaj ostaja odprto in da bodo še naprej pozorno spremljali dogajanje v Siriji. Ob tem so tudi najostreje obsodili "nesprejemljivo nasilje" nad civilnim prebivalstvom. Italijansko zunanje ministrstvo je v ponedeljek na pogovor poklicalo tudi sirskega veleposlanika v Rimu.

Tunizijci z jajci nad kitajsko veleposlaništvo v Tripolisu (foto: AP).

Tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Bernard Valero je potrdil, da se je Francija spričo vse večje represije režima odločila odpoklicati svojega veleposlanika iz Damaska. Svoje veleposlanike iz Sirije so tako poleg Italije in Francije doslej odpoklicale že ZDA, Velika Britanija in Belgija. Michael Mann, tiskovni predstavnik Ashtonove, pa je iz Bruslja danes sporočil, da Evropska unija za zdaj ne namerava umakniti vodje delegacije EU v Siriji.

Prijeli sirska vohuna

Nemško državno tožilstvo v Karlsruheu pa je danes sporočilo, da so v Berlinu prijeli domnevna sirska vohuna. Moška, stara 47 in 34 let, sumijo, da sta v Nemčiji za sirsko obveščevalno službo opazovala pripadnike sirske opozicije.


Policista pred sirskim veleposlaništvom v Berlinu (foto: Reuters).

Po navedbah tožilstva je kakih 70 policistov preiskalo stanovanja osumljencev in še šestih sodelavcev. Iz nemških varnostnih krogov se je izvedelo, da naj bi bili nekateri med njimi zaposleni na veleposlaništvu, vendar podrobnosti ne navajajo, poroča dpa.

Ženina podpora

Prvič od začetka upora pred enajstimi meseci, ki je terjal že 6000 življenj, pa se je oglasila Bašarjeva soproga, v Veliki Britaniji rojena Asma al Asad. V elektronskem sporočilu za britanski časnik Times je izrazila podporo svojemu možu, ki je "predsednik Sirije, ne le dela Sircev".

Asma z Bašarjem,  levo francoski minister za kulturo Frederic Mitterrand, pred osmimi meseci v Parizu na ogledu slik Moneta (foto: Daylife).

36-letna Asma je sicer sunitska muslimanka, katere rod izhaja iz Homsa, mladost pa je preživela v Veliki Britaniji, kjer je bil njen oče bančnik.

V preteklosti se je pogosto pojavljala v javnosti, po začetku upora proti Asadu marca lani pa je praktično izginila. Zdaj je v sporočilu zapisala, da se še vedno največ ukvarja z dobrodelnimi dejavnostmi ter podpira predsednika.